Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir'de Sıcaktan 316 Bin Kişi Hastanelere Akın Etti

İzmir'de Sıcaktan 316 Bin Kişi Hastanelere Akın Etti
İzmir'de son yılların en yüksek sıcaklıkları yaşanırken vatandaşlar acil servislere akın etti.

 

Kentte 1-21 Haziran arasında sıcağın tetiklediği kusma, karın ağrısı ve ishal şikayetiyle 316 bin kişi acil servislere başvurdu. Bu rakamın geçen yıl aynı dönemde 290 bin olduğu bildirildi. Uzmanlar, özellikle yaşlı ve çocukları gündüz saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.
 
Uzmanlar, vatandaşların sağlıklarından olmamaları için sebze ve meyveleri sirkeli suda bekletip iyice yıkamaları gerektiğini söyledi. Aşırı sıcak havalarda kişinin yoğun su kaybı yaşayarak sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması yaşayabileceğini belirten uzmanlar, vatandaşları dikkatli olmaları yönünde uyardı.
 
Ayran ve meyve suyu
 
İnsan vücudunda kaybedilen sıvı ve elektrolitleri yerine koymanın büyük önem taşıdığını belirten İzmir İl Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur da vatandaşları bol su tutan gıdalarla beslenmeleri konusunda uyardı. Salnur, "Bireyler tuzlu ayran, portakal suyu, maden suyu, tuz ve şeker katılmış içecekleri sıvı kaybını önlemek amaçlı tüketebilir" dedi.
 
Sıcak havalardayapılması gerekenler
 
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Müdürlüğü yetkililerine göre yapılması gerekenler şöyle:'Yoğun fiziksel aktiviteler için sabah ve akşam tercih edilmeli. Her 1 saatlik spor için 2-4 bardak sıvı alınmalı.'Saat 12.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkılmamalı.'Yetişkin ve yaşlılar günde en az 2 kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmeli.'Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda bırakılmamalı.' Güneş gören pencereler perde vb güneşliklerle gölgelendirilmeli.'Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı.'Susuzluk hissi olmasa bile günrde en az 2-2,5 litre su için.'Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulundurulmalı.
 
Klimanın aylık faturası 150 lirayı bulacak
 
Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş, yaz ayların havaların ısınmasıyla günde 6 saat klima kullanımının, elektrik faturalarına 40 ile 150 TL arasında ek yük getireceğini söyledi. Standalara uygun olmayan klimların satışının engellenmesi gerektiğini ve tasarruflu modellerin kullanılmasını öneren Ulutaş, bakımı yapılan klimalarda yüzde 30 enerji tasarrufu sağlandığını açıkladı.

Yayın Tarihi : 24.06.2016 : 17:35

Etiketler : haber    haberler    izmir    hava durumu    sıcak    sıcak hava    316 Bin Kişi Hastanelere Akın Etti    kanalben    ben tv       


Yorumlar

8565
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN