Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dünya Piyasaları Birbirine Girdi

Dünya Piyasaları Birbirine Girdi
İngiltere, Brexit referandumunda "AB'den çıkalım" dedi. Dolar/TL, İngiltere'deki referandumda ayrılıkçıların önde gittiğine işaret eden sonuçların ardından erken saatlerde 3 seviyesinin üzerini test ederek bir ayın en yüksek seviyesini gördü ve ardından 2,9791 seviyesine düştü. Sterlin/TL ise Nisan 2015'ten beri en düşük seviyeye geriledi. Borsa İstanbul güne yüzde 5,02 düşüşle başladı. Altının gramı ise 130,4 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

 

İngiltere Seçim Komisyonu, Brexit referandumunda Avrupa'da kalmaya 'hayır' oyunun çıktığını resmen açıkladı.
 
Resmi olmayan sonuçlara göre, referandumda AB'den ayrılma (Brexit) yönünde oy kullananların oranı yüzde 51.9 'AB'de kalalım' diyenlerin oranı ise yüzde 48,1.. 
 
AVRUPA’DA BORSALAR KIPKIRMIZI
 
İngiltere’nin kararı Avrupa borsalarını kırmızıya boyadı.
 
Almanya’nın DAX Endeksi’nde kayıplar yüzde 10’u bulurken, Avrupa’nın 300 büyük şirketini izleyen FTSEEUROFIRST 300 endeksinde de kayıplar yüzde 8’i aştı. 
 
BORSA İSTANBUL YÜZDE 5 EKSİDE BAŞLADI
 
Küresel piyasaların 'Brexit' şoku yaşadığı 'Kara Cuma'da Borsa İstanbul da ilk işlemlerde sert düşüşle açıldı.
 
Endeks ilk açılışta yüzde 5'in üzerinde değer kaybetti. 
 
Borsa İstanbul yüzde 5,06 düşüşle 74 bin puan seviyesinden işlem görüyor. 
 
Bu da son 10 ayın en düşük seviyesi.
 
BANKACILIK ENDEKSİNDE BİR YILIN EN SERT DÜŞÜŞÜ
 
Bankacılık endeski yüzde 5,8 düşüşle son bir yılın en büyük düşüşünü yaşıyor. 
 
"REFORM ŞART" 
 
Nomura Bank Gelişen Ülkeler Direktörü Timothy Ash, karar sonrası geçtiği notta, “Bu karar daha çok Avrupa Birliği’nde radikal değişiklik ve reform yapılması adına bir uyandırma çağrısı olarak kabul edilebilir” dedi. 
 
STERLİN DİBE VURDU
 
İngiliz sterlini bugüne kadar yaşadığı en dalgalı işlem seanslarından birisini geçirirken, AB referandumunda ayrılık yanlılarının önde gitmesi ve kazanma ihtimalinin gittikçe artması üzerine 1985'ten bu yana en düşük seviyelerine geriledi.
 
EURO DA YÜZDE 3 DÜŞTÜ
 
Sterlinin yanında euro da dolar karşısında yüzde 3'ten daha fazla bir değer kaybı yaşadı.
 
Sterlin, dolar karşısında yaklaşık yüzde 9.4 düşüşle 1.3462 dolar seviyesine geriledi ve Eylül 1985'ten bu yana en düşük seviyeye indi.
 
Sterlin yen karşısında da yüzde 13 düşerek 135.30 yen ve 160.14 yen aralığında hareket ederken, en son 137.32 yenden işlem gördü.
 
Sterlin karşısında yüzde 6 değer kazanan euro, dolar karşısında ise yüzde 3.6 gerileyerek 1.0975 dolar oldu. Avrupa para birimlerinde yaşanan bu düşüş dolar endeksini ise yüzde 3 yükseltirken, 1978 yılından bu yana en büyük günlük artışa işaret etti.
 
İNGİLİZ MERKEZ BANKASI MÜDAHALE ZORUNDA KALABİLİR
 
İşçi Partisi’nin Gölge Maliye Bakanı John McDonnell, İngiliz Merkez Bankası’nın sterlinin değerini artırmak için müdahalede bulunmak zorunda kalabileceğini söyledi.
 
İNGİLTERE MERKEZ BANKASI: OLAĞANÜSTÜ DURUM PLANLAMASI YAPIYORUZ
 
İngiltere Merkez Bankası'ndan sterlindeki büyük düşüşün ardından resmi açıklama geldi.
 
BoE, "Diğer merkez bankalarıyla birlikte olağanüstü durum planlaması yapıyoruz" dedi. 
 
DOLARDA YENİDEN 3 LİRAYI AŞTI
 
Dolar/TL, İngiltere'deki referandumda ayrılıkçıların önde gittiğine işaret eden sonuçların ardından 3 seviyesini aştıktan sonra 2.97'nin üzerinde hareket ediyor.
 
İngiltere'de neredeyse tamamı sayılan oylar yüzde 51.7'ye yüzde 48.3'le ayrılık yanlılarının önde olduğunu gösteriyor.
 
Dün akşam saat 1800'de 2.8731/2.8754 seviyesinde olan dolar /TL bu sabah 0732'de 2.9725/2.9749 seviyesinden işlem görüyor. 
 
PETROLDE KAYIP YÜZDE 6
 
Petrol fiyatları İngiltere'nin AB'den ayrılacağı endişeleriyle beraber yüzde 6'nın üzerinde kayıp yaşadı.
 
ABD türü ham petrol 2.77 dolar değer kaybıyla 47.34 dolara gerilerken, Brent ham petrolün varil fiyatı da 2.75 dolar düşerek 48.16 dolar oldu.
 
ALTINA AKIN 
 
Altın fiyatları İngiltere'deki AB referandumundan ayrılık yönünde oyların önde çıkmasının ardından yüzde 6'nın üzerinde değer kazandı.
 
Spot altının ons fiyatı bu sabah itibariyle yüzde 6.4 yükselerek 1,335.60 dolardan işlem görürken, yatırımcıların güvenli limanlara olan talebinden destek buluyor.
 
YÜZDE 8 YÜKSELDİ
 
Altın kararın ardından yüzde 8 değerlendi.
 
Singapur ve Hong Kong borsalarındaki işlemlerde altının onsunun 1335 dolara kadar yükseldiği ifade edildi.
 
Londra merkezli finansal danışmanlık şirketi Think Forex’in Başpiyasa analisti Naseem Aslam, “Altın son günlerde büyük bir baskı altındaydı ve satış geliyordu ama bugün altın için harika bir gün ve bundan sonra altının onsunda bir zamanlar direnç seviyesi olarak görülen 1400 dolar seviyelerini görebiliriz” dedi. 
 
ALTININ GRAMI TÜM ZAMANLARIN ZİRVESİNE ÇIKTI
 
Altının gram fiyatı, İngiltere'deki referandumdan çıkan Brexit sonucunun piyasalarda neden olduğu şok etkisi ile 130,4 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.
 
ASYA BORSALARI ÇAKILDI
 
Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi  yaklaşık yüzde 5 düşerken, Japon Nikkei endeksi yüzde 8'den daha fazla kayıp yaşadı.
 
İNGİLİZ BANKALARDA BÜYÜK KAYIP
 
Ayrıca Hong Kong'da işlem gören İngiliz bankaları da büyük kayıplar yaşadı. HSBC yüzde 9 değer kaybederken, Standard Chartered yaklaşık yüzde 10 düştü.
 
IG piyasa stratejisti Bernard Aw, "Döviz piyasalarındaki kan dökümü, ayrılık yanlılarının arayı açmaya devam etmesi durumunda daha da artabilir" dedi.

Yayın Tarihi : 24.06.2016 : 10:15

Etiketler : piyasa    ekonomi    altın    dolar       


Yorumlar

6084
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN