Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kıbrıs’ta İki Lider Yeniden Bir Arada

Kıbrıs’ta İki Lider Yeniden Bir Arada
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında yeniden bir araya geldiler. Görüşme sonrası KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bu günkü görüşme ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Liderler varılan ortak anlayışlar ve mutabakatların geçerliliğinin korunması yönündeki görüşlerini teyit ettiler
 
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk ve Rum tarafının görüşünün, bugüne kadar varılan ortak anlayışlar ve mutabakatların geçerliliğinin korunması yönünde olduğunu söyledi ve bu teyidi bugün yaptıklarını ifade etti. Ancak bu konular üzerinde konuşulamaz, ortak anlayışı daha iyi hale getirmek için karşılıklı öneride bulunulamaz diye bir şeyin söz konusu olmadığını belirten Akıncı, varılan mutabakatların değiştirilmemesi ve geriye götürülmemesinin önemli olduğunu vurguladı.
 
1 TEMMUZ’DA MÜLKİYET KONUSU GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLANACAK
 
Bugün federal yetkiler kapsamındaki çalışmalara devam ettiklerini de kaydeden Akıncı, 1 Temmuz’daki görüşmelerinde mülkiyet başlığının müzakeresine başlayacaklarını; bütün yakınlaşmalara rağmen mülkiyet başlığı altında henüz anlaşmazlık noktası olan 3-4 tane konu olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında yaklaşık 3,5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi.
 
Temmuz ayında 6 görüşme
 
Akıncı, ara bölgede müzakereler için tahsis edilen binada yer alan görüşme sonrasında Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına açıklamalarda bulundu ve Temmuz ayında toplam 6 görüşme gerçekleştirme kararı aldıklarını söyledi. Federal yetkiler başlığının 3 alt başlığı olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, bunlardan birinin federal yetkilerin kendisi olduğunu kaydetti. Geçmişten beri var olan mutabakatın, federal devlete verilecek olan yetkilerin sıralanması ve yetkilerin dışında kalan artık yetkilerin de iki kururcu devlete ait olması şeklinde olduğunu söyleyen Akıncı, eğitim, sağlık, kültürel konular, tarım gibi konularda iki kurucu devletin yetkili olacağını anlattı. Akıncı, federal yetkiler konusunda zaten uzlaşmanın mevcut olduğunu, bugün daha da yakınlaşma sağlandığını ve müzakerecilerin de yapacağı çalışmalarla bu konuyu aşacaklarını belirtti. Bugün federal yetkiler başlığının diğer iki alt başlığı olan “İki kurucu devlet arasında ve kurucu devletlerle federal merkezi hükümet arasında yapılacak işbirliği ve koordinasyon anlaşmaları” ve “Kurucu devletlerin kendi yetki alanlarında anlaşma yapma yetkileri” başlıklarını ele aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, hangi alanlarda ne tür bir uluslararası anlaşmaya girebilir, bu anlaşmaya varılırken izlenecek prosedürler ve mekanizmalar ne olmalıdır konularında müzakereler yürüttüklerini kaydetti. Akıncı, bu başlıklarla ilgili kapsamlı bir müzakereyi ilk defa liderler düzeyinde yapmış olduklarını ve az sayıdaki farklılık konusunda bir birlerini daha iyi anlayacak bir müzakere yürüttüklerini; konuyu finalize etmeye yakın olduklarını belirtti. Federal yetkiler konusunda son iki toplantıda ortaya çıkan çerçevede müzakerecilerin de bir araya gelmeye devam edeceklerini söyleyen Akıncı, müzakerecilerin yarın bir görüşme gerçekleştireceğini belirtti.
 
“Böyle büyük bir felaket karşısında bile iş birliği yapamamış olmanın üzüntüsünü ifade ettik”
 
Rum halkının Trodos’taki yangın ve yangından dolayı 2 kişinin ölümünden duyduğu acıyı paylaştıklarını Anastasiadis’e ilettiklerini vurgulayan Akıncı, böyle büyük bir felaket karşısında bile iş birliği yapamamış olmanın üzüntüsünü de ifade ettiklerini anlattı. İki tarafın bir türlü bir araya gelip yardımlaşma gösterememiş olmasının büyük bir eksiklik olduğunun altını çizdiklerini söyleyen Akıncı, “Bunun sadece ormanlar ve çevre açısından bir tahribat olarak kalmayacağını, toplumlarımızda bir araya gelememenin yaratacağı hayal kırıklıkları ve umutlara vuracağı darbenin de çok önemli olduğunun aşikar olduğunun da altını çizmiş olduk” diye konuştu. Tüm bunlara neden olanın Kıbrıs sorunu olduğunu belirten Akıncı, “Bu sorunun bir takım politik hassasiyetler yarattığını ve bunların böylesi büyük felaketlerde bile 2 toplumun işbirliğini engellediğini, bu gibi durumlarda bu tür politik engellerin aşılması gerektiğinin altını çizmek ihtiyacı hissettim” dedi.
 
Kriz komitesi
 
İki toplumun kararıyla kurulmuş olan bir kriz komitesi olduğunu kaydeden Akıncı, bu gibi durumlarda bu kriz komitesinin nasıl devreye gireceği ve iki tarafın da kabul edeceği modaliteler çerçevesinde nasıl işbirliği altyapısını hazırlayacağı hususunun yeniden gündeme alınmasını kararlaştırdıklarını söyledi.
 
Anastasiadis “ilerleme cesaret verici ancak ele alınması gereken önemli konular var”
 
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, müzakerelerde ele alınmakta olan başlıklarla ilgili ilerlemenin cesaret verici olduğunu ancak geride ele alınması gereken önemli konular olduğunu söyledi. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Rum Başkanlık Sarayı’na dönüşünde açıklama yaptı. Anastasiadis, “Aşamalı olarak ve müzakerelerdeki yoğun diyalog aracılığıyla iki toplum tarafından da kabul edilebilir bir yere ulaşacağımızı umuyorum” dedi. Bugünkü görüşmede, “federal hükümet ile federal devletlerarasındaki işbirliği konularında önemli ilerleme sağlandığını” dile getiren Anastasiadis, “uluslararası anlaşmalar yapılmasına dair yetkilerle” ilgili görüşmelerin ise sürdüğünü belirtti. “Federal yetkiler” konusunda mutabakata varılıp varılmadığının sorulması üzerine ise, bunun tamamen farklı bir konu olduğunu dile getiren Anastasiadis, iki liderin müzakerecilere talimatıyla bu konuda ayrı bir diyalog gerçekleştirilmekte olduğunu ekledi. Liderlerin bir sonraki görüşmesi ise 1 Temmuz’da.

Yayın Tarihi : 23.06.2016 : 19:01

Etiketler : Kıbrısta    İki    Lider    Yeniden    Bir    Arada    Dış    Haberler    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4177
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN