Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çavuşoğlu'ndan Net İncirlik Mesajı

Çavuşoğlu'ndan Net İncirlik Mesajı
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya Savunma Bakanlığı yetkililerinin İncirlik ziyaretine izin verilmemesiyle ilgili "Konuşlu birlikteki askerler dışındaki kişilerin gelmesini uygun görmüyoruz, son derece net" ifadesini kullandı.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'yı ziyaret eden Malta Dışişleri Bakanı George ile görüştü.
 
Görüşme sornası iki bakan, kameralar karşısına geçerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Basın toplantısında Çavuşoğlu'na, Almanya Savunma Bakanı vekili ve beraberindeki heyetin İncirlik üssündeki Alman tesislerini ziyaretine izin verilmemesine yönelik değerlendirmesi soruldu.
 
Siyasilerin İncirlik Üssü'ne yapacağı ziyaretin uygun görülmediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Olayın özü budur. Eğer askeri teknik ekip Almanya'dan gelmek isterse burada da zaten konuşlu askerleri var ama onun dışındaki kişilerin gelmesini uygun görmüyoruz, son derece net" diye konuştu.
 
"AB SÖZÜNÜ TUTMALI"
 
AB ile müzakerelere de değinen Çavuşoğlu, "Terörle ilgili kanunlarda değişiklik yapamayız. Bunu açıkça söyledik" dedi.
Çavuşoğlu şöyle devam etti:
 
"Halkımızda AB'nin sözünde durmaması nedeniyle bir güven bunalımı var. Bu kadar Türkiye karşıtlığının olduğu bir yerde bizim daha fazla adım atmamızı ya da gözden geçirmemizi istiyorlar.
 
Türkiye, (AB ile) müzakereler tamamladıktan sonra tabi ki halka soracak, halkımıza soracağız. Biz gücümüzü milletimizden, halkımızdan alıyoruz. Bu tıkanma olduğu zamanlar için de geçerli.
 
Şu anda müzakere süreci eğer tıkanırsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemek istediği, bundan sonra nasıl devam edeceğimizi de halkımıza gayet sorabiliriz. Bizim açıklamalarımız tehdit değil, bu Türkiye'nin hayati kararlar alırken halkına başvurmasıdır.
Önümüzdeki toplantılarda aklı selim hakim olacaktır. Müzakereye başlamayan ülkelere bile vize serbestisi verildi, bizim vatandaşlarımız da bunu hak ediyor. Avrupa Birliği verdiği sözleri tutmalı."
 
"GAZZE ŞARTINDAN VAZGEÇMEYİZ"
 
İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi için yapılan görüşmelerde Gazze'ye yönelik ablukanın kaldırılması şartından vazgeçilmediğini ifade eden Çavuşoğlu, şunları söyledi:
 
"İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için görüşmeler devam ediyor. Görüşme olduktan sonra açıklama yaparız. Türkiye'nin 3 şarttan birisi olan Gazze'ye yönelik blokajın kaldırılmasından vazgeçtiğini söylemek yanlış.
 
Biz Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayız. Ne Hamas'ı müzakere konusu yaparız ne de Gazze'ye yönelik ambargoların kalkmasından vazgeçeriz. Bu şartların yerine getirilmesi gerekiyor. 
 
Zulüm altında yaşayan insanlara desteklerimizi nasıl ulaştırırız bunu İsrail ile görüşüyoruz. Bu şartımızdan vazgeçmedik, vazgeçmeyiz." 

Yayın Tarihi : 23.06.2016 : 12:47


Yorumlar

1354
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN