Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Başkan Kocaoğlu, Mezarlıkta Mültecileri Andı

Başkan Kocaoğlu, Mezarlıkta Mültecileri Andı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu ile Belediye Meclisi’nin AB ve Dış İlişkiler Komisyonu üyeleri, ’20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’ nedeniyle Doğançay Mezarlığı’nda oluşturan mülteci mezarlığında toplanıp, göç yolunda yaşamını yitirenleri andı. Yeni düzenlemeyle ’şehitliği’ andıran mezarlara karanfil bırakan Başkan Kocaoğlu, bu acıların son bulmasını diledi.

 

Ege Denizi üzerinden Avrupa ülkelerine yasadışı yollardan geçmek isterken yaşamını yitiren ve büyük bir bölümünün kimliği tespit edilemediği için İzmir’de, Doğançay Mezarlığı’ndaki kimsesizler adasına defnedilen mülteciler unutulmadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Belediye Meclisi’nin Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu üyeleri, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü nedeniyle Ege Denizi’nde boğulan mültecilerin mezarlarını ziyaret etti. Okunan duaların ardından Başkan Aziz Kocaoğlu, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Mehmet Aydoğan, Komisyon üyesi Yılmaz Karakoyunlu ve Bayraklı Belediye Başkan Vekili Hatice Tatlı’nın da aralarında bulunduğu grup, kimliği tespit edilemediği için kimsesizler mezarlığına defnedilen 158 mültecinin mezarlarına karanfil bıraktı.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ülkelerinde yaşanan savaşlardan kaçarak Avrupa’ya gitmek için yola çıkan çok sayıda mültecinin yolculuğunun Ege Denizi’nde acı bir şekilde son bulduğunu belirtti. Doğançay Mezarlığı’nda kimsesizler adasında mülteciler için özel bir bölüm oluşturduklarını dile getiren Başkan Kocaoğlu, savaşların ve acıların tüm dünyada son bulmasını diledi. Kocaoğlu, minik mültecilerin mezarlarına karanfil bırakırken duygusal anlar yaşadı.
 
 
ACI HAYAT, HAZİN SON
 
Doğançay Mezarlığı’nın kimsesizler adasındaki 158 mülteci arasında, alınan DNA örnekleri sayesinde sonradan kimliği tespit edilenler de var. Bunlardan biri de üç çocuğuyla ile birlikte çıktığı umut yolculuğu faciayla sonuçlanan Suriyeli kadın avukat Souad Salah Farran. Hemen yanı başında ise henüz 4 yaşında yaşama veda eden Afgan Diyana Nazari ve 7 yaşındaki Meryem Ahmedi yatıyor.
 
Kimsesizler Mezarlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemesiyle bambaşka bir görünüme kavuşmuştu.
 

Yayın Tarihi : 20.06.2016 : 13:34

Etiketler : Başkan    Kocaoğlu    Mezarlıkta    Mültecileri    Andı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8160
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN