Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Geçmişimizle Gurur Duyuyor, Geleceğimize İnanıyoruz''

''Geçmişimizle Gurur Duyuyor, Geleceğimize İnanıyoruz''
Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde verdiği iftar programında 81 ilden gelen öğretmenleri ağırladı.

 

 
Konuşmasında “Her öğretmen bir gönül elçisidir, ülkesine ve insanlığa büyük hizmet yapmaktadır" diyen Başbakan Yıldırım, eğitim sistemindeki eskiye nazaran değişikliklerin etkilerine şu şekilde değindi: “Artık ortaokulu geçen yavrularımız ilk dört yıldan sonra mesleki kararını veriyor, bu özgüveni onlara veren siz değerli öğretmenlerimizsiniz." Türkiye’nin hiçbir çocuğu haksız rekabete ve fırsat eşitsizliğine kurban edilmediğini söyleyen Yıldırım, “Eğitim sisteminde de çoğulculuğu sağladık. 81 vilayette en az bir üniversite var. Okullaşma oranımız neredeyse %100’e ulaştı. Türkiye zenginleştikçe eğitimle ilgili sorunlarımız azalıyor. Beyin göçü tersine dönmeye başlamış, batının en iyi akademisyenlere ülkemize gelmeye başlamıştır" dedi.
 
Türkiye’de 25 milyon öğrencinin, 1 milyon öğretmenin ve 200 bin akademisyenin olduğunu söyleyen Yıldırım “Bunlarla ne kadar gurur duysak azdır" dedi. Hem maddi hem manevi gelişim için nitelikli eğitimin şart olduğunu belirten Yıldırım, son 14 yıldaki başarılarımızın ardından yeniden büyük ve güçlü Türkiye haline geldik" dedi. Her çocuğun özel dünyasına eğilmek gerektiği, çocukların birey olabilmesine katkı sağlamanın önemini vurgulayan Binali Yıldırım, farklılıkların zenginlik olduğunu ifade ederek, “Tek tip öğrenci yetiştiren sistemden dolayı başımızın ne kadar ağrıdığını görüyorsunuz, çocuklarımızın farklılıklarını müsamahayla karşılayalım. Bu Türkiye’nin zenginliğidir. Öğretmenler, eğitim diliniz sevgi olsun" sözleriyle demokrasi, hak ve özgürlükler ve eğitime önem vermenin önemini vurguladı.
 
“GEÇMİŞİNDE SÖMÜRGECİLİK OLAN ÜLKELER…"
 
“Bizim geçmişimizde başımız öne eğdirecek hiçbir şey yoktur" diye konuşan Yıldırım, “Bizim ecdadımız üç kıtada hüküm sürerken, sömürgecilik yaptığına, dili veya dini değiştirdiğine kimse şahit olmamıştır. Bize ders vermeye kalkanlar, 50 yılda Afrika’da resmi dili değiştirmiştir. Biz geçmişimizle gurur duyuyoruz, geleceğimize de inanıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Ülkedeki okul ve derslik sayılarını artırdıklarını belirten Binali Yıldırım, “80 kişilik sınıflarda öğretim sistemi azaldı, birçok şehirde 30 öğrencinin altına düştü” diyerek, “Biraz daha içeriğe, müfredata öncelik vermemiz gerekiyor. Ezberden ziyade, geleceğe yönelik kabiliyetleri öne çıkarmak gerekiyor" dedi.
 
Öğretmenlik insan yönetme sanatıdır diyen Yıldırım, öğretmenlik deneyimiyle ilgili bir anısını anlatarak, öğretmenliği sabır isteyen zor bir meslek olduğunu vurguladı. Babalar günü vesilesiyle babası ya da evladı şehit olanların babalar gününü kutladı.

Yayın Tarihi : 19.06.2016 : 22:45

Etiketler : Başbakan    Yıldırım    Geçmişimizle    Gurur    Duyuyor    Geleceğimize    İnanıyoruz    Politika    Kanalben    Haber   


Yorumlar

1837
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN