Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Seferihisar’da Lavanta Kokulu Festival

Seferihisar’da Lavanta Kokulu Festival
İzmir’in Seferihisar İlçesi’nin Turgut Mahallesi’nde, belediyenin ilk kez düzenlediği "Lavanta Hasat Şenliği" renkli görüntülere sahne oldu.

 

 
Şenliğin ardından kırsal Düzce mahellisi’nde ıslah edilerek meraya dönüştürülecek belediyeye ait 46 dönüm mera arazisinin protokolü Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tema Vakfı Başkanı Deniz Ataç, Öztüre Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Öztüre tarafından imzalandı.
 
Seferihisarlı üreticilere alternatif bir ürün olarak sunulmak üzere, Turgut Köyü’nde Haziran 2015’te ekimi gerçekleşen lavantaların hasadına dün (cumartesi) başlandı. Hasatın başlaması nedeniyle düzenlenen şenliğe, CHP’li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Maliye Eski Bakanı Zekeriya Temizel ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte, köyün sokaklarına lavanta suyu sıkılarak, her yerin mis gibi kokması sağlandı. Lavanta hasadının ardından, lavanta sabunu, lavanta yağı yapımı gerçekleştirildi, katılımcılara lavanta çayı ikram edildi. Açılan üretici stantları şenliğe katılanlar tarafından büyük ilgi görürken, etkinliğin sonunda Seferihisar Belediyesi tarafından iftar yemeği verildi.
 
"BAŞKA BİR TARIM MÜMKÜN"
 
Etkinlikte konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; "Başka bir tarım mümkün" diyerek yola çıktıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:
 
"Çünkü mandalina bahçelerimiz yok oldukça, ilçemiz betona döndükçe, köylerimiz kapandıkça içimiz sızlıyor. Buna seyirci kalmamak istedik. En başından beri, barajın sulamasında filtrasyon sisteminden, karakılçık buğday yetiştirmeye, yerel tohumu geliştirmekten mandalina kurutmaya, iyi tarım uygulamaları sertifikaları vermekten lavanta yetiştirmeye kadar onlarca iş yaparak başka bir tarım mümkün söyleminin içini doldurmaya çalışıyoruz" dedi. Lavantayı Isparta’dan getirerek diktiklerini belirten Başkan Soyer; "Lavantanın, katma değeri yüksek bir ürün olduğunu keşfettik. Ege’nin bereketli topraklarında yetişebileceğini öğrendik. Arkadaşlarımız gittiler Isparta’dan getirdiler. Burada diktik, sabırla bekledik. Baktık ki Isparta’dakinden çok daha verimli oluyor hatta yılda iki kere hasat yapabiliyoruz. Şimdi lavantayı, Seferihisarlılar’a yeni bir alternatif ürün olarak sunmaya hazırız. Böylelikle Seferihisar’da çok şey değişiyor. Emin adımlarla ilerliyoruz. Göreceksiniz Seferihisar değişecek, Türkiye değişecek, dünya değişecek. Başka bir tarımın mümkün olduğunu herkese göstereceğiz."
 
"BELEDİYEYE AİT ARAZİ MERAYA DÖNÜŞÜYOR"
 
Lavanta hasadının ardından Düzce Mahallesi’nde ıslah edilerek meraya dönüştürülecek belediyeye ait 46 dönüm mera arazisinin protokolü Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tema Vakfı Başkanı Deniz Ataç, Öztüre Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Öztüre tarafından imzalandı. Başkan Soyer, bu imzayla, toprak analizleri ve toprak asidi düzenlemesiyle birlikte, sulak ve otu bol bir alana dönüşecek merada en az 200 hayvanın otlanabileceği düşündüklerini, projeyi TEMA Vakfı’nın hazırladığını ve Öztüre Holding sponsorluğunda çalışmanın gerçekleştirileceğini, böylelikle hayvancılığı da önemli bir destek vereceklerini düşündüklerini söyledi. Programın sonunda temel amacı mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve barışın sesini müzikle duyurmak olan "Barış için Müzik Vakfı" tarafından minik konser verildi. Guatemala ve Venezuelalı iki eğitmen tarafından çalıştırılan ve Türkiye’nin farklı yerlerinden katılan çocuklar tarafından oluşturulan orkestraya, Seferihisar Belediyesi’nin girişimleriyle Turgut Köyü’nde yaşayan çocukların da katılarak, birlikte kısa bir zamanda konsere çıkacakları da etkinlikte belirtildi.
 
Etkinlik semazen gösterisi ve iftar yemeğiyle sona erdi.

Yayın Tarihi : 19.06.2016 : 13:15

Etiketler : Sakin    Şehir    Seferihisarda    Lavanta    Kokulu    Festival    Bölge   


Yorumlar

7933
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN