Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çeşme’de Tarihi Eser Operasyonu

Çeşme’de Tarihi Eser Operasyonu
İzmir’in Çeşme İlçesi’nde polis tarafından yapılan operasyonda, büyük bölümü sikke olan toplam 2 bin 263 parça tarihi eser ele geçirildi.

 

Tarihi eser kaçakçılığının önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında 35 yaşındaki M.B.’nin elinde çok sayıda tarihi eser bulunduğu ve bunları satmaya hazırlandığı istihbaratı alındı. Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube ekipleri tarafından Çeşme’de yapılan operasyonla M.B. ve 48 yaşındaki Ü.K.K. yakalandı. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde farklı dönemlere ait toplam 2 bin 263 tarihi eser, ruhsatsız 1 tabanca ve 6  mermi ele geçirildi.
 
Tarihi eserler ile ilgili olarak İzmir Müze Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait gümüş ve bronzdan yapılmış toplam 1159 sikke, 30 pişmiş toprak bulla, Roma dönemine ait 3 pişmiş toprak kandil, Helenistik döneme ait 13 pişmiş toprak figürün başı, 2 pişmiş toprak mask, 1 pişmiş toprak erkek heykelciği, 1 pişmiş toprak kulp, Bizans dönemine ait 1 bronz haç, İslami döneme ait 1 bronz mühür, 1 kurşun bulla, 1 pirinç ağırlık, 4 bronz obje olmak üzere toplam 1217 eserin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu kapsamında orijinal tarihi eser olduğu, 28 bronz obje ve 1018 sikkenin ise sahte olduğu tespit edildi.
 
M.B. ve Ü.K.K ifadelerinin ardından savcılıkça, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Yayın Tarihi : 17.06.2016 : 14:16

Etiketler : Çeşmede    Tarihi    Eser    Operasyonu   


Yorumlar

7846
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN