Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Besicilerde Çiçek Hastalığı Endişesi

Besicilerde Çiçek Hastalığı Endişesi
İzmir’in Ödemiş İlçesi’ndeki besiciler, 35 hayvanın telef olduğu çiçek hastalığının yayılmasından endişe ettiklerini söyledi.

 

İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, Üçkonak Mahallesi’nde yaklaşık 35 büyükbaş hayvanın telef olduğu çiçek hastalığına yönelik mücadele başlattı. Buna rağmen kentteki besiciler, hastalığın diğer hayvanlara yayılmasından endişe ettiklerini belirtti.
 
Üçkonak Mahallesi Muhtarı Mevlut Topuz, yerleşim yerlerinde 1000’e yakın hayvanın bulunduğu belirterek, "Veterinerler gelip her gün kontrollerini yapıyorlar. Şuana kadar köyümüzde 35 yakın hayvan telef oldu. Vatandaş olarak tereddüt ve sıkıntı içindeyiz. Bu konuda araştırmalarımız devam ediyor. Bu hastalığın çaresinin olmadığını belirtiyorlar. Sebep nedir, hata nerededir biz de bulmaya çalışıyoruz" dedi.
 
Mağdur olduğunu söyleyen besicilerden Tuncay Yıldız (34), "Yetkililerden yardım talep ediyoruz. Bizler çiçek hastalığı denildiği için bu hastalığı pek dikkate almadık. Biz bu konuda bilinçlendirilirsek daha iyi olacak. Benim iki hayvanım vardı arka arkaya hastalığa yakalanarak telef oldular. Bundan iki ay kadar önce dere yatağına atılmış bir hayvan leşi buldum. Sonra Ödemiş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bu konuyu illetim. Yetkililer gelip bu leşi gömdüler. Küpesini aldıkları için kime ait olduğunu bulamadık. Bu leş gömüldükten sonra bu hastalık ortaya çıkmaya başladı. Bu leşin bulunduğu alanda inekler otluyordu. Tahminim bu leşten hastalığın yayıldığıdır" dedi.

Yayın Tarihi : 16.06.2016 : 19:41

Etiketler : Ödemişli    Besicilerde    Çiçek    Hastalığı    Endişesi    Bölge   


Yorumlar

3126
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN