Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


E-Ticaret, Alışverişin Tanımını Değiştiriyor

E-Ticaret, Alışverişin Tanımını Değiştiriyor
Çağımızın en büyük AVM'si neresi diye sorsanız, internetten alışveriş siteleri derim. Aklınıza gelebilecek her ürüne sahip olmak için bu dev AVM'ye girerken tek ihtiyacınızsa internete bağlanmak.

 

ALPER GÜNDOĞDU / BEN HABER

Tüketimde internet alışverişinin pazar payı her geçen gün artmayı sürdürüyor. Mağaza ve fiyat araştırmasının zaman kaybında kaybolmak istemeyen birçok kişi, tüm bunları bir tıkla ekranında görüp, alışverişini oturduğu yerden yapmayı tercih ediyor. Sisteme olan ilgiyi yazılımcı İbrahim Sarı'ya sorduk.

Kısaca, E-ticaret nedir?
 
Ayakkabı ihtiyacınız var diyelim. Bunun için ne yaparsınız? Mahalle, AVM, Kemeraltı veya Kordon'daki ayakkabı mağazalarını gezer gönlünüzü çalan pabucu satın alırsınız değil mi? Ya da beğendiğiniz pabucun numarası kalmamış, istediğiniz rengi tükenmişse isteğinizi ertelersiniz. Günümüzde her şey hızlandı. İsteğimizin ışık hızında gerçekleşmesini bekliyoruz. Mağaza mağaza dolaşmak zor gelebiliyor ya da aradığımızı fiziki kısıtlar sebebi ile bulamadığımız zamanlar oluyor. Ya da daha makul fiyatlı ürün istiyoruz. İşte tüm bunları internet mağazalarında bulmamız olası. 
 
Eskiden "fabrikadan halka" satış diye bir tabir vardı. Günümüzde bu mümkün. İzmir Işıkkent'te bulunan ayakkabı fabrikasının çevrim içi (on-line) mağazasından ayakkabı satın alabilir, hatta sizin için özel pabuç üretmesini isteyebilirsiniz. İşte tüm bu işlere "e-ticaret" deniyor.
 
Nasıl yapılıyor?
 
Ayakkabı örneğinden gidelim. Ayakkabı fabrikası ürünlerini tanıtmak için internet sitesi hazırlıyor. Bu sitede ayakkabı rengi, numarası, taban ve diğer malzemelerine ait bilgiler var. İlaveten "satın al" düğmesi var. Siz bu düğme ile birkaç işlem daha yaparak istediğiniz ayakkabıyı satın alıyorsunuz. Akabinde ayakkabınız elinizde. Güle güle kullanın. Aksilik durumunda geri gönderin yenisi gelsin veya değiştirin!
 
Güvenlik riski var mı?
 
Var! Zaman zaman günübirlik vur-kaç dolandırıcılık siteleri kuruluyor. Burada mümkün olduğu kadar alış-veriş yapacağınız sitenin gerçekten bir firmaya ait olup olmadığını araştırınız. Batan geminin malları bunlar! furyası ile açılmış günübirlik sitelerden uzak durun. Sitede kurumsal bilgilerin, güvenlik tedbirlerinin alındığını gösterir imgeleri mutlaka görün. Zaten son yürürlüğe giren ticaret kanuna göre bu bilgiler ilgili sitede yazılı bulunmak zorundadır. Bankalar da artık sanal pos verirken daha sıkı kontroller gerçekleştirmektedir. Ortak ödeme noktası kullanımlarında da yeni ticari yaptırımlar getirilmiştir. Örneğin 2016 yılı itibariyle ödeme toplayan banka harici kuruluşlar üyelerine ait ticari hareketleri T.C. Maliye Bakanlığı'na bildirmek zorundadır. Bundan kaçınan firmaların tek tek faaliyet lisansları iptal edilmektedir. Örneğin geçen ay çok büyük ortak ödeme kabul eden uluslararası bir firma Türkiye pazarından çekilme kararı almıştır.
 
Çok tedirgin bir müşteri adayı iseniz kapıda ödeme ile satın alma seçeneği içinize su serpebilir. Şayet ürün sitede fotoğrafını görüp sipariş ettiğiniz ürün değilse hiç bir şarta bağlı olmaksızın iade edebilirsiniz. Sipariş ettiğiniz ürün ise kargo personeline ödeme yaparak satın alma işini tamamlarsınız.
 
Ya garanti sorunsalı?
 
E-ticaret ile diğer alış-veriş arasında kanunen hiç bir fark yoktur. Tüm ticari kanunlar e-ticarette de geçerlidir. E-ticaret ile satın alınmış olması, bir ürünün garanti durumunu değiştirmez. Garanti hakkı ve sorumluluğu diğer alışverişlerdeki gibi aynı şekilde devam eder. Kimse bu sorumluluktan kaçamaz. Sadece "indirilebilir" ürünlerde iade hakkı yoktur. Örneğin "Adele'nin Some One Like You" parçasını indirip satın aldınız. Dinlediniz beğenmedim diyerek iade etme hakkınız yoktur! 
 
E-Ticaret'in müşteriler için ne gibi kolaylıkları bulunuyor?
 
Oturduğunuz yerden satın alma kolaylığı. Fabrikadan halka satışı sağlamış firmaların ürünlerini gerçekten daha ucuza satın alabilme olanağı. Ürün bolluğu. Sizin mağazalara ulaşımınızın sınırlı olduğu durumlarda mekandan bağımsız ve sınırsız satın alma rahatlığı. Size zaman kazandırması...
 
E-Ticaret'in bu işi yapmak isteyenlere ne gibi faydaları bulunuyor?
 
Dünyanın en işlek caddesini hayal edin. Sizce burası neresi olabilir? O caddedeki en kalabalık mağazasını aklınıza getirmeye çalışın hangi mağazadır? O mağazanın önünden her geçen insan mağazayı fark edebilir mi? Mağazaya giren kaç kişi ürünleri inceleyebilir? Kaç personel gerekir? Kaç saat açık olması lazım gelir?  Ürün fiyat/maliyet/kar oranları nasıl olabilir? 
 
Eğer ürünlerinizi doğru bir şekilde tüketici ihtiyaçlarına göre internet sitenizde yayınlarsanız; Dünyanın en kalabalık caddesinden daha çok insan internet sitenizi ziyaret edebilir. Daha çok ziyaretçi ürünlerinizi inceleyebilir, daha çok ziyaretçi müşteriniz olabilir ve daha çok satış yapabilirsiniz!
 

Yayın Tarihi : 15.06.2016 : 11:58

Etiketler : haber    haberler    e-ticaret    teknoloji    alışveriş    internet    ben tv    kanalben    ben haber       


Yorumlar

4318
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN