Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


En Anlamlı Dövme: Sevgi İzi

En Anlamlı Dövme: Sevgi İzi
Sevgi İzi kelimesini son zamanlarda sık sık duyar olduk. Peki bu sevgi izi nedir? Ne işe yarar? Cevabı haberimizde…

 

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

'Sevgi İzi', kayıp insanların bulunması için Müge Anlı’nın başlattığı sosyal sorumluluk projesidir. Zihinsel engelli, Alzheimer, otizm veya benzeri rahatsızlıkları bulunan yakınlarımızı kaybettiğimizde, ulaşmaya yardımcı olacak bir araçtır. 

 
Asıl önemli olan ise bu tür rahatsızlığı bulunan yakınımızın kendini ifade edemeyecek olması ve kaybolduğunda nereye gideceğini, ne yapacağını bilemeyecek olmasıdır. Bu insanlar son derece savunmasız, her türlü tehlikeye açık olduğu için ailesi için kayıp olduğu her dakika çok daha zor geçiyor. İşte bu noktada sevgi izi devreye giriyor. Kaybolma riski bulunan insanların koluna bir site üzerinden alınan numara ile adına sevgi izi denilen dövme olarak yapılmakta. Bireyin sol kolundaki bu rakam benibuldular.com adlı web sitesinde o bireyin ailesine ulaşmayı sağlayacak iletişim ve adres bilgilerini içeren bilgi sayfasına yönlendiriyor.
 
Kayıp kişiyle bir şekilde karşılasan vatandaşların, o kişinin kolundaki Sevgi İzi'ni görünce önce polise, jandarmaya ya da en yakındaki ilgili birime başvurması gerekiyor. Ardından kod siteye giriliyor. Koldaki o "rakam"ı taşıyan kişinin kim olduğu, tüm iletişim bilgileri ilgili birime veriliyor ve kişinin bir an önce ailesine kavuşması sağlıyor. 
 
 
Başka ülkelerde de bu tip uygulamalar denendi. Örneğin; İngiltere'nin West Sussex bölgesinde Alzheimer veya bu tür benzeri hastalığı olan kişilere elektronik kelepçe takılarak GPS yoluyla sürekli takip edilmeleri 2013 yılında denenmeye başlandı. Pilot bölge olarak seçilen bu kentte polis, kayıp vakalarını bu yolla azaltmanın mümkün olabileceğini, kaybolan hastaların da kolaylıkla bulunabileceğini belirterek uygulamaya tam destek verdi. Ancak, elektronik kelepçede hastaya suçlu muamelesi yapılabildiği eleştirileri yapıldı. Sevgi İzi ise milyonlarca kişinin hobisi olan dövmeden yola çıkılarak hayata geçirildi. Koluna dövme yapılanların hayli mutlu oldukları gözlemleniyor. Ayrıca dövme tende sabit olduğu için kişinin bu bilgileri hep yanında oluyor. 
 
İZMİR’DEN PROJEYE TAM DESTEK
 
Dövmeciler Sevgi İzi'ni ücretsiz olarak yapıyor. Projeye İzmir'de de birçok dövmeci destek veriyor. İzmirli Dövmeci Selçuk Akpınar da projenin ilk duyulduğu andan itibaren ücretsiz olarak ihtiyacı olana bu dövmeden yapıyor. Akpınar Sevgi İzi dövmesini yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu şu sözlerle anlatıyor: ''Projeyi ilk duyduğum andan itibaren hep destek verdim. İlk başlarda yapan az olduğu için Sevgi İzi yapmak için başvuranların sayısı fazlaydı. Ama şimdi yayıldığı için birçok dövmecide yaptırabiliyorlar. Biz İzmir Dövmeciler Derneği bünyesinde de yapıyoruz bu işi. Bu derneğe üye olan arkadaşlarımız da buna destek veriyor. Bütün dövmeciler olarak işbirliği içinde çalışıyoruz. Bu dövmeyi yaptırmak isteyen aileler beni aradığında nereden aradıklarını soruyorum. Ve o semte en yakın dövmeci arkadaşıma yönlendiriyorum. Gelecek hastaların uzak yerlerden gelmesi sorun olabiliyor. Ayrıca okullardan arayınca oraya da gidebiliyoruz. Okul müdürleri bizimle iletişime geçip yardımcı olmamızı istiyorlar. 
 
 
Bu dövmeleri yapmak 1 dakikamızı bile almıyor. Genel olarak Alzheimerlılar ve otistiklere yaptırılıyor. Gerçekten ihtiyaçları var. Bize geldiklerinde anladık bunu. Dışarıdan baktığımızda anlamıyorduk. Bu sevgi izini yaptığımız her kişide büyük keyif alıyoruz. Gerçekten iyi bir şey yaptığımızın farkına varıyoruz. Daha önceden söyleseler işe yaramaz diyebilirdim ama içinde olunca çok faydalı bir şey olduğunu gördüm. Çoğu dövmenin farkında bile değil. Alzheimerlılar gönüllü oluyor. Daha önceden bu tip sıkıntıları yaşadıkları için onlar istekli oluyor. Bir kişinin bile bulunmasına katkıda bulunursak ne mutlu bize. ''
 

Yayın Tarihi : 14.06.2016 : 13:49

Etiketler : haber    haberler    sevgi izi    dövme    en anlamlı dövme    dövmeci    izmir    röportaj    ben haber    aysel kayardı    ben tv       


Yorumlar

2238
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN