Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Özel Güvenliğe Yeni Yetkiler Geliyor

Özel Güvenliğe Yeni Yetkiler Geliyor
İçişleri Bakanlığı, özel güvenlik sisteminde köklü değişiklikler öngören düzenlemeyi ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne açtı. Taslağa göre, stratejik yerlerde görev yapan özel güvenlik görevlileri, elle arama ve kimlik kontrolü yapabilecek.

 

Geçtiğimiz yıl savcı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde şehit edildiği olayın ardından başlayan çalışmalarda sona gelindi. 
 
Milliyet gazetesinin haberine göre, İçişleri Bakanlığı, özel güvenlik sisteminde köklü değişiklikler öngören düzenlemeyi ilgili kurum ve kuruluşların görüşüne açtı. 
 
Taslağa göre mülki idare amirleri, kamu güvenliğinin gerektirdiği hallerde, alınan özel güvenlik tedbirlerini yetersiz bulursa ek önlemler almakla yetkili olacak.
 
Özel güvenliğin yetersiz kaldığı olaylarda ve tesislerde, kolluk kuvvetlerine de görev verilecek. 
 
Bu durumda kolluk kuvvetlerine, günlük harcırah miktarının 3 katı ödeme yapılacak. 
 
Düzenlemeye göre, özel güvenlik görevlileri, görev alanlarında kimlik, ehliyet kontrolü yapabilecek. Ayrıca, umuma mahsus olmayan görev alanlarında da trafiği düzenleyebilecek.
 
Gazino, gece kulübü, bar ve benzeri alkollü içki tüketilen eğlence yerlerindeki koruma ve güvenlik hizmeti niteliğindeki faaliyetler de, "özel güvenlik" hizmeti sayılacak.
 
Güvenlik şirketleri, yüzde 49'u geçmemek üzere hisselerini halka açabilecek. Geçerli kimlik kartı olmadan koruma ve güvenlik faaliyeti yürüten kişiler ise bir yıldan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılacak.

Yayın Tarihi : 13.06.2016 : 13:21

Etiketler : içişleri bakanlığı    özel güvenlik    yetki artışı    kolluk kuvvetleri       


Yorumlar

6771
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN