Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tüm Sanıklara Beraat Kararı

Tüm Sanıklara Beraat Kararı
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne 2011 yılında yapılan operasyonla birlikte başlatılan daha sonra büyük dosyadan ayrılan soruşturmada dönemin İZSU Genel Müdürü Ahmet Alpaslan, 9 bürokrat, teknik görevliler ve 4 şirket yetlisi hakkında "Ayrancılar-Subaşı-Torbalı Arıtma ve Atıksu Tesisleri yapımında edimin ifasına fesat karıştırma" suçlamasıyla açılan davada Torbalı 1. Asliye Ceza Mahkemesi tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

 

Büyükşehir Belediyesi'ne 2011 yılında yapılan operasyonla aynı zamanda başlatılan daha sonra büyük dosyadan ayrılan soruşturma kapsamında, İZSU'nun 10 bürokratı ve teknik görevlisi hakkında 2013 yılında, 2008 yılında gerçekleşen Ayrancılar-Subaşı-Torbalı Arıtma ve Atıksu Tesisi'nin yapımı ve işletmeye alınmasında edimin ifasına fesat karıştırma suçu işlendiği iddiasıyla kamu davası açıldı. Torbalı Cumhuriyet Savcılığı'nın 30 Mayıs 2013 tarihli iddianamesi ile İzmir Torbalı Subaşı beldesi kanalizasyon şebeke ve toplayıcı hatları yapımına sözleşmede belirtilen beton boruların yerine daha kalitesiz beton boruların projede belirtilen eğimlere de uyulmadan döşendiği ve işin yapımında sözleşmeye aykırı olarak alt yüklenici firma kullanıldığı, Torbalı Atıksu Arıtma Tesisi ve Ayrancılar Atıksu Arıtma Tesisi'ne takılan pompaların yeterli olmadığı, eksik personel çalıştırılmasına karşın geçici kabullere izin verildiği iddialarıyla edimin ifasına fesat karıştırma suçlamasıyla, dönemin İZSU Genel Müdürü Ahmet Alpaslan ile 9 bürokrat ve teknik görevli hakkında kamu davası açıldı. Davada yüklenici şirketlerin 4 yetkilisi de yargılandı.
 
Bilirkişi raporunda Subaşı Belediyesi kanalizasyon, şebeke ve toplayıcı hatları inşaatı ile ilgili edimin ifasına fesat karıştırma suçu yönünden mahalindeki imalatların proje, sözleşme ve şartnamelere uygun olarak yapıldığı yeraldı. Alt yüklenici kullanmış sayılmayacağı, Torbalı İlçesi Atık Su Arıtma Tesisi inşaatı ile ilgili edimin ifasına fesat karıştırma suçu yönünden terfi pompalarının takılması işleminin olayın savcılığa intikalinden önce yaptırıldığı, idarenin herhangi bir zararı olmadığı belirtildi. Raporda çıkış su kriterlerini sağlamak adına yapılan faaliyetlerin 24 saat çalışan tesis için yeterli ve kalifiye personelin mevcut olduğu, Ayrancılar atık su arıtma tesisi inşaatı ile ilgili edimin ifasına fesat karıştırma suçu yönünden sözleşme hükümlerine göre proje değerindeki dekantörlerin demir ve montajının olayın savcılığa intakilanden önce yapılması neticesinde idarenin herhangi bir zararı olmadığı, çıkış su kriterlerin sağlamak adına yapılan faaliyetlerin 24 saat çalışan tesis için yeterli ve kalifiye personelin mevcut olduğu yeraldı.
 
Torbalı 1. Asliye Ceza Mahkemesi, yapılan yargılamayla toplanan delillere ve tüm dosya kapsamına göre, sanıkların her ne kadar edimin ifasına fesat karıştırma suçundan cezalandırılmaları istemi ile kamu davası açılmış ise de atılı suçun unsurları oluşmadığından beraatlerine karar verdi.

Yayın Tarihi : 08.06.2016 : 10:16


Yorumlar

4614
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN