Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mhp’li Akçay’dan Eleştiri

Mhp’li Akçay’dan Eleştiri
Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, TBMM Genel Kurulu’nda, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin kabul edilerek yasalaşmasını eleştirdi. Akçay, Yargıtay’ın ’Kayıp-kaçak bedelleri vatandaştan tahsil edilemez’ kararının yok sayıldığını söyledi.

 

Milletvekili Erkan Akçay, TBMM’de kabul edilen Enerji Piyasası Kanunu’yla ilgili yazılı açıklama yaparak değerlendirmelerde bulundu. Akçay, "Ülkemizde enerji sektörünün temel sorunları dışa bağımlılık, üretimin tüketimi karşılayamaması ve kayıp kaçak oranlarının makul bir düzeye çekilememesidir. AKP hükümeti bu temel sorunları bir kenara bırakmış, birtakım yandaş enerji şirketlerine rant sağlamak için kayıp-kaçak bedellerinin tüketicilere yansıtılmasına yönelik Enerji Piyasası Kanunu’nu çıkarmıştır" dedi.
 
Kayıp kaçak bedellerinin tüketicilere yansıtılmasına yönelik düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu savunan Milletvekili Akçay, "Anayasanın 138’inci maddesine göre ’Yasama ve yürütme organlarıyla İdare Mahkeme kararlarına uymak zorundadır. Bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir surette değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.’ Ancak, Enerji ve Tabiii Kaynaklar Bakanlığı kayıp-kaçak bedellerinin elektrik faturalarına yansıtılamayacağına yönelik Yargıtay kararlarına uymadığı gibi mahkeme kararlarını değiştirmek için anayasaya karşı hile uygulayıp kanun değiştirerek kaçak elektrik bedellerini faturalara yansıtıyor. Kayıp-kaçak bedellerinin elektrik abonelerine yansıtılmasına ve tüketicilerin yargı yoluna başvurmasına yönelik bu kanun, anayasanın 11, 56 ve 138’inci maddelerine aykırıdır. Anayasa’nın 11’nci maddesine göre, ’Anayasa hükümleri yasama, yürütme, yargı ve organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır. Kanunlar anayasaya aykırı olamaz.’ Hükümet çıkardığı bu kanunla kayıp-kaçak bedellerine ilişkin Yargıtay kararının uygulanmasını engellediği gibi, kayıp-kaçak bedellerini de yasal hale getiriyor" dedi.
 
’ELEKTRİK ŞİRKETLERİNİN ÇIKARLARI SAVUNULUYOR’
 
AK Parti’nin 78 milyonun hakkını savunmak yerine üç-beş yandaş elektrik şirketinin çıkarlarını savunduğunu belirten Akçay, "AKP tarafından geçen hafta sabaha karşı alelacele çıkarılan Enerji Piyasası Kanunu ile Yargıtay’ın ’Kayıp-kaçak bedelleri vatandaştan tahsil edilemez’ kararı yok sayılmış ve kayıp kaçak bedellerine yasal güvence getirilmiştir. Abonelerin kayıp kaçak bedellerine ilişkin dava açmaları engellenmiştir. Aboneler, sadece tarifenin yüksekliği şikayetiyle dava açabileceklerdir. Kayıp kaçak bedelini geri almaya hak kazanan abonelerin bu paralarını tahsil etmesi engellenmiştir. Dolayısıyla elektrik şirketleri kayıp-kaçak bedeli altında abonelerden aldıkları 33 milyar lirayı geri ödemeyecektir. Düzenlemeye göre faturalarda kayıp-kaçak bedelinin yanı sıra sayaç okuma bedeli, perakende satış bedeli, iletim sistemi kullanım bedeli ve dağıtım bedeli de yer alacaktır. EPDK ve dağıtım şirketleri bu tutarları istedikleri gibi belirleyeceklerdir. Ayrıca elektrik şirketleri ’dağıtım tarifesi’ adı altında yatırım harcamalarını da abonelere yansıtacaklardır. Bu düzenleme kanuna, hukuka ve anayasaya aykırıdır. Bu yasa, ’Kanuna anayasaya uymam. Kanun, anayasa bana uysun’ diyen bir zihniyetin ürünüdür" dedi.
 

Yayın Tarihi : 07.06.2016 : 20:00

Etiketler : Mhpli    Akçaydan    Elektrik    Piyasası    Kanunu    Eleştirisi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

3272
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN