Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çevre Günü Coşkuyla Kutlandı

Çevre Günü Coşkuyla Kutlandı
Geleceğe sahip çıkmak için büyük önem taşıyan 5 Haziran Dünya Çevre Günü her yıl olduğu gibi bu yıl da İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda kutlandı.

 

Kutlamalar kapsamında Cumhuriyet  Meydanında çelenk sunumu gerçekleştirildi. Çelenk sunum töreninde bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan,  Alman Parlamentosu’nda alınan ‘sözde soykırım’ kararını da eleştirerek, “Dünyada soykırım konusunda söz söyleyebilecek en son ülke bize böyle bir ithamda bulunuyor." dedi.
 
 
Konuşmasına  nasıl bir İzmir hayal ediyorum temasıyla devam eden Varan, hayalindeki İzmir'i maddeleyerek açıkladı. Varan'ın 9 maddede topladığı açıklaması şöyle oldu,
 
“1- Planlı bir şehir hayal ediyorum. İzmir’in imbatını iç mahallelere kadar ulaştıracak, kentsel yaşamın getirdiği trafik, gürültü, atıksu, katı atık sorunlarının oluşmasına engel olacak, refah düzeyi yüksek ve yeşille bütünleşmiş bir planlama ile düzenlenmiş bir şehir hayal ediyorum. 
2- Tabelalandırma, ilan- reklam düzenlemelerinin standartlaştırıldığı, kent mobilyalarının  kullanıldığı, kent estetiğinin sağlandığı bir şehir hayal ediyorum. 
3- Vatandaşlarımızın atıklarını rahat ulaştırabileceği ve kaçak döküme gerek bırakmayacak şekilde konumlandırılmış yeterli sayıda hafriyat toprağı, moloz depolama alanlarının, geri kazanım tesislerinin oluşturulduğu bir şehir hayal ediyorum.  
4- Katı atıkların bir sorun olmaktan çıktığı, atık yönetim planını oluşturulmuş,  kaynağında geri dönüştürülebilir atıkların ayrı toplandığı,  hatta çöpten enerji üretimi gerçekleştiren bir şehir hayal ediyorum. 
5- Kanalizasyon sisteminin,  atıksuların arıtma tesisine körfezimize bypass yapılmasına gerek kalmayacak şekilde, aksamadan  iletilmesini sağlayacak şekilde düzenlendiği bu kaçaklardan dolayı derelerimizin, körfezimizin kirlenme tehdidi altında olmadığı, arıtma tesislerine ulaşan rüm atıksuların sağlıklı şekilde arıtılmasının sağlandığı bir şehir hayal ediyorum. 
6- Su, atık su, telefon, doğal gaz hatları vb. hizmetlerinin rastgele değil aynı kanal içinde yerleştirildiği planlı bir altyapı sistemi hayal ediyorum, 
7- Sürdürülebilir nitelikteki inşaat teknolojilerinin kullanıldığı, depreme dayanıklı yapı ve altyapıların üretildiği, mevcut yapıların güçlendirilmesi ve rehabilitasyonunun sağlandığı, kentsel dönüşümün tamamlanma aşamasına geldiği bir şehir hayal ediyorum. 
8- Binalarda ve ısıtma-soğutma sistemlerinde enerji verimliliğinin uygulandığı, mevcut binalar için mantolama çözümü öne çıkarılırken, yeni binalarda süper yalıtkanlar kullanıldığı, bina çatılarının yeşillendirilmesi ( yeşil çatılar ) suretiyle enerji tasarrufu sağlandığı,  atık suyun ve yağmur suyunun değerlendirilmesi, evsel katı atığın değerlendirilmesi yapılan  “çevre dostu” yeşil binalardan oluşan bir şehir hayal ediyorum. 
9- Her alanda Sürdürülebilir Kalkınma kavramı çerçevesinde hava, deniz ve toprak kirliliğinin önlenmesine ve kontrolüne yönelik teknolojilerin geliştirilerek yaygınlaştırıldığı bir şehir hayal ediyorum."
 
 
İzmir'de ayrıca çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler de düzenlendi. 
 
Konusunda ilk defa, İzmir  İl Müdürlüğünce 'Çevre Sektör Buluşma Günleri' düzenlendi. Çevre Sektörüne hizmet edenler ile hizmet alanların bir araya getirilmesinin amaçlandığı etkinlik Tepekule Kangre ve İş Merkezinde gerçekleştirildi. Vakıflar, Laboratuarlar, üniversiteler, Sivil toplum örgütleri, çevre korumayı üretiminde binalarında yerleştirmiş olan firmaların ( örn. TAV Hava Limanları, Bosch, Sıemenss, Cemer Kent Ekipmanları, İzaydaş, Çevre Referans Laboratuarı, TÜBİTAK, Süreko, EBSO, Boğaziçi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi,  Ege Üniversitesi gibi 40 kuruluş) katıldığı fuarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının “süper kent projesi” de tanıtıldı. 
 
Çevre başlığı altında Geri dönüşüm geri kazanım, yeniden kullanım konuları ile yeşil bina yeşil üretim konularının konuşulduğu, irdelendiği panellerinde gerçekleştirildiği etkinlik Cem Seymen ile “doğa” konulu söyleşi ile sona erdi. 
 

Yayın Tarihi : 07.06.2016 : 13:34


Yorumlar

2389
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN