Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çiğli Belediyesi Faturalarına AK Parti Takibi

Çiğli Belediyesi Faturalarına AK Parti Takibi
Çiğli Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkan Vekili Mesut Demirkaya, Çiğli Belediyesi’nin denetim raporunda yeralan, fatura ve hesaplardaki tespitlerini açıkladı. Piyasa fiyatlarından daha pahalıya ürünler alındığını, faturadaki hizmeti vermeyen, ürünü satmayan firmalar tespit ettiklerini belirten belediyeye pudra şekeri, mahlep, tarçının neden satın alındığını, pastane mi açılacağını soran Demirkaya, "Kimseyi zan altında bırakmıyoruz. Belediye Başkanı gereğini yapsın" dedi.

 

 
AK Parti İzmir Yerel Yönetimlerden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hüsnü Boztepe Çiğli İlçe Başkanı Sedat Karatekin ve Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Mesut Demirkaya, Çiğli Belediyesi 2015 dönemi Hesap işlemlerine ait Denetim Komisyonu raporuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Belediye Meclisi’nde Nisan ayında okunan ve tartışmaların yaşanan raporla ilgili Grup Başkan Vekili Mesat Demirkaya, rapordaki 7 sayfalık şerhiyle ilgili açıklamalar yaptı.
 
TORBASI 12 TL’YE SATILAN ÇİMENTO 23 TL’DEN ALINMIŞ
 
Demirkaya, hesaplar, faturalara yaptığı incelemede yasaya uygun olmadığını, abartılı, afaki bulduğu belgelerle ilgili muhalefet şerhi koyduğunu söyledi. Denetim Komisyonunu raporunun 5 sayfasının CHP’li üyelerle ortak olduğunu, 7 sayfasının ise kendisinin şerhinden oluştuğunu belirten Demirkaya, piyasadaki fiyatlarından daha yüksek rakamlara ürünler, yerinde bulunmayan firmalar, faturadaki hizmeti vermeyen işyerleri tespit ettiğini açıkladı.
 
Çiğli Belediyesi’nin faturalarında doğrudan temin yöntemiyle torbası 23 TL’den 5 bin adet çimento alındığını belirten Demirkaya, basın toplantısına gelmeden kendisinin aynı çimentoyu torbası 12 TL’den aldığını söyledi. Gazetecilere, çimentoyu gösterdi. Demirkaya “En uygun betonu en ucuza almak yerine en yüksek fiyatı almışlar. Benim adlığım bu çimento toptan alınsa fiyatı 10 TL’ye düşer" dedi.
 
ÇİM BİÇEN FİRMA ADRESİNDE BULUNAMADI
 
Demirkaya, Buca Seyhan Mahallesi’ndeki bir adreste olduğunu belirten bir şirkete ait faturada, Çiğli Belediyesi 600 bin metrekare çim biçimi için para ödediğini söyledi. Ancak, bu kadar çimin olduğu bir alanı Çiğli’de bulamadığını belirten Demirkaya, “Firmayı da araştırdım. Adreste böyle bir firma da yok. SGK’ya göre de çalıştırdığı işçi sayısı 3-5 ile sınırlı. Yerinde olmayan firma önemli. Maliye Bakanlığı nezdinde yanıltıcı belge kullanan firma diye geçiyor. Biz Maliye ve SGK’yı araştırma yapması için davet ediyoriz. Böyle bir firma yerinde yoksa maddi, manevi sonuçları olur" dedi. Çiğli Belediyesi’nin yollardaki kasisleri yapmak için Ankara’da bir firmadan doğrudan temin yöntemiyle malzeme aldığını, bu süreçte teklif alınan diğer firmaların ikisinin Kayseri, birinin Ankara firması olduğunu gördüğünü belirten Demirkaya “Belediye memurlarının teklifleri nasıl aldığını sordum? Kayseri’ye gidip gitmediklerini sordum. Açıklamasını yapamadılar" dedi.
 
PUDRA ŞEKERİ; TARÇIN; MAHLEP SATIN ALINMIŞ
 
Demirkaya, belediyenin tanesi 217 TL’den 600 tane aldığı sokak lambalarını aldığı firmanın kendisinin başvurusu üzerine adet başına 112 TL fiyat verdiğini söyledi. Öte yandan fatura ve hesaplarda yaptıkları incelemelerde Belediye’ye çok ilginç ürünlerin de satın alındığını farkettiklerinli belirten Demirkaya "Pudra şekeri, tarçın, susam, çörekotu, mahlep, kakao satın alınmış. Pastane açıp açmayacağımızı merak ettim. Bu ürünleri satın almanın açıklaması varsa söylesinler. Memnun oluruz" dedi.
 
ARAÇ TAMİRCİSİNDEN ’TESTERE BİLEME TAMİRİ’ FATURASI
 
Faturalardan örnekler vermeye devam eden Demirkaya 6 kg’lık yangın tüpünün fiyatının piyasada 60 TL ile 100 TL arası değiştiğini ancak belediyenin 475 TL’ye aldığını söyledi. Metrekaresi 30-40 TL olan pencere camının metrekaresi 138TL’den alındığını belirten Demirkaya bazı malzemelerin ise malzemeyle ilgisi olmayan ilginç yerlerden alındığını belirtti. Demirkaya “Bir araç tamircisinden, testere bileme tamiri faturası alınmış. Adam bu işi yapmıyor. Tamirci dükkanına gittim. Bu işi yapmadığını söyledi. Faturadan sözedince ’Bana söylemişlerdir. Yazmışımıdır’ yanıtı verdi" dedi.
 
İLAÇLANANACAK ALAN ÇİĞLİ SINIRLARINDAN BÜYÜK!
 
Eski, ederi 10 bin TL edebilecek BMC araçlara 3 bin TL bedelli klimalar takılmasını eleştiren Demirkaya, Çiğli Belediyesi’ne 72 bin hektar alan için 58 bin 410TL’ye insektisit ilaç alındığını, ancak bu alanın Çiğli’nin yaklaşık altı katı alana eşdeğer olduğunu söyledi. Demirkaya "Araç dijtal gösterge takımı alınmış. Araştırdım böyle bir şey yok. Dijital gösterge bütün satılıyor. Tamir takımı yok. 2086 TL’ye olmayan bir şeyi satın almışlar. Aldıkları işyerinin yetkilisi de faturayı sorunca ’Öyle gerekmiştir’ yanıtı verdi" dedi.
 
KİMSEYİ ZAN ALTINDA BIRAKMAK İSTEMİYORUZ BAŞKAN GEREĞİNİ YAPSIN
 
Demirkaya, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Aslan’nan bu tespitleri incelemesini ve gereğini yapmasını beklediklerini söyledi. Bugüne kadar belediye başkanın bu konularda herhangi bir araştırma yaptırdığını duymadığını belirten Demirkaya "Biz kimseyi zan altında bırakmıyoruz. Belediye başkanı izahını yapması gerekir. Biz şikayette de bulunabiliriz. Ama işgüzarlık yapmak istemedik. Başkan’ın memurlarının bu faturalarıyla ilgili inceleme yapmasını bekledik" dedi.
 
BOZTEPE: YOLSUZLUK YAPTINIZ DEMİYORUZ TESPİT YAPIYORUZ
 
Ak Parti İl Başkan Yardımıcsı Hüsnü Boztepe, faturalardaki rakamların küçük gelebileceğini ama toplamda belediye büçesinin yüzde 10’nu, 15 milyon TL yaptığını söyledi. Boztepe "Biz kimseye ’Siz yolsuzluk yaptınız’ demiyoruz. Bir tespit yapıyoruz. Yasanın verdiği yetkiyle evrakları inceledik. Önceki yıl denetim raporuyla ilgili Başkanlık herhangi bir işlemde bulunmadı" dedi.
 
 

Yayın Tarihi : 06.06.2016 : 13:25

Etiketler : Çiğli    Belediyesi    Faturalarına    Ak    Parti    Takibi    Bölge   


Yorumlar

5214
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN