Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bergama’ya Yeni RES Yatırımı

Bergama’ya Yeni RES Yatırımı
General Electric (GE), Dost Enerji’nin İzmir’in Bergama ilçesinin yakınında kurulan 70 MW kurulu güce sahip BERGRES’e rüzgar türbini tedarik edecek. Aralık ayında imzalanan anlaşma kapsamında, kule ve kanatları Türkiye’de üretilecek olan GE’nin 22 akıllı türbini ile Dost Enerji’nin 115 megavat (MW) gücündeki toplam kapasitesi 70MW artırılarak 185 MW’a çıkarılacak.

 

 
Anlaşma kapsamındaki türbinlerin kule ve kanatları Türkiye’de üretilecek ve bu sayede İzmir’deki üretim tesislerinde istihdam yaratılmaya devam edilecek. Dost Enerji yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Akpınar, “BERGRES Rüzgar Enerji Santrali Projesi için enerji üretimindeki deneyimli ve akıllı rüzgar türbin teknolojisine sahip GE ile ilk işbirliğimizi gerçekleştiriyoruz. GE’nin akıllı türbinleri daha verimli sonuçlar almamızı sağlayacak ve BERGRES projesi ile üreteceğimiz 70 MW elektrik ile yılda 145 bin ton karbondioksit salınımını engelleyeceğiz" dedi.
 
GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, “GE olarak ülkemizin rüzgar enerjisi kaynağının en verimli şekilde kullanılmasını destekliyor ve bu alanda yenilikçi ve verimlilik odaklı teknolojiler geliştiriyoruz. Dost Enerji ile işbirliğimiz kapsamında bu teknolojileri Türkiye’de geliştirmekten, rüzgar türbin komponentlerini ülkemizde üretmekten ve yerel üretime katlı sağlamaktan ayrıca gurur duyuyoruz. İşbirliğimizin ülkemizin yenilenebilir enerji portföyüne sağlayacağı katkının artarak devam etmesini diliyoruz" dedi.
 
Bergama Rüzgar Santrali’nde kullanılacak 21 adet GE3.2-103 ve 1 adet GE2.75-103 rüzgar türbini, akıllı teknolojileri ile her saniye on binlerce veriyi analiz ederek akıcı ve öngörülebilir şekilde güç üretecek. GE 2,5-2,85 MW filosunun güçlü performansını temel alan ve orta ile yüksek rüzgar hızına sahip sahalar için tasarlanan bu türbinler, 70 ile 98 metre arasında değişen kanat göbek yüksekliğinin sağladığı esneklikle tepe yüksekliğinin sınırlandırıldığı sahalarda yüzde 5’lik üretim artışı sağlıyor.
 
Ocak 2017’de kurulumun başlayacağı tesis Mayıs 2017’de de ticari operasyona başlayacak.
 
 

Yayın Tarihi : 06.06.2016 : 12:49

Etiketler : Bergamaya    Yeni    Res    Yatırımı    Bölge   


Yorumlar

9312
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN