Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İran’a Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Atağı

İran’a Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Atağı
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi İran Food Hospitality Fuarı’na katılarak Türk Zeytin ve Zeytinyağının tanıtımını yaptı. Ziyaretçilere tadım yaptırdı.

 

 
ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı M. Kadri Gündeş, İranlıların Türk zeytin ve zeytinyağını çok sevdiklerini ve marketlerinin raflarında daha fazla Türk zeytin ve zeytinyağı görmek istediklerini kaydetti. İran’ın Türkiye’den zeytinyağı ithalatında uyguladığı yüzde 29, sofralık zeytin ithalatında ise yüzde 75 gümrük vergisinin Türk zeytin ve zeytinyağının İran pazarındaki konumunun arzu ettikleri seviyeye gelmesini zorlaştırdığını anlatan Gündeş, "Türk zeytin ve zeytinyağı İranlıların damak tadına çok uygun. Türk ürünlerini çok seviyorlar ve İran’daki market raflarında Türk zeytin ve zeytinyağına ulaşabilmek istediklerini fuar süresince ifade ettiler. Önümüzdeki 4-5 yıllık süreçte Türkiye’nin zeytinyağı rekoltesinde büyük artışlar olacak. Bu rekolteyi katma değere dönüştürmede İran pazarı hayati öneme sahip olacak" diye konuştu.
 
ZZTK’nın standını yoğunlukta İran’dan olmak üzere Hindistan, Pakistan, Yunanistan, İtalya ve İspanya’dan temsilciler ziyaret etti. Türkiye’nin İran’a zeytinyağı ihracatı 2014-15 sezonunda 4 milyon 935 bin dolar olurken, sofralık zeytin ihracatı ise 1 milyon 553 bin dolar olarak kayıtlara geçti.
 
 

Yayın Tarihi : 04.06.2016 : 12:11

Etiketler : İrana    Zeytin    Zeytinyağı    Tanıtım    Atağı    Bölge   


Yorumlar

3047
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN