Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kaldırım İşgaline Tepki Eylemi

Kaldırım İşgaline Tepki Eylemi
Siirt’te Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi kadınlar, kaldırımların masa ve sandalye konularak işgal edilmesine, düzenledikleri eylemle tepki gösterdi.

 

Siirt Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, havaların ısınmasıyla kaldırımlara masa ve sandalye konularak oturulmasına tepki göstermek için ’Kaldırımları işgal etme, yaşam alanlarımızı sınırlama’ adı altında eylemi yaptı. Kentin en önemli caddeleri olan Tillo ve Güres’te düzenlenen eylem öncesinde açıklama yapan Siirt Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Celile Ası Güneş, belediye zabıta ekiplerin işgalleri önlemek için ciddi bir çalışma yürüttüğünü belirtti. Güneş, "Kaldırımlar kimiz zaman otopark, kimi zaman kahvehane, kimi zaman da gıda satış yeri olarak kullanılıyor. Bu durum biz, kentte yaşayan kadınları, çocukları, yaşlıları ve engellileri ve yaya trafiğini engellemektedir. Yaya haklarını gasp edilmesi insan hakları ihlalidir. Yaz mevsiminin gelmesi ile beraber daha çok artan ve artacak olan bu nahoş yaklaşımı bizler, bu kentin kadınları olarak kabul etmiyoruz. Çünkü bu kent siz erkeklerin olduğu kadar bizlerin de. Bu sokaklar siz erkelerin olduğu kadar bizlerin. Kaldırım ve sokakları işgal etmeyin, yaşam alanlarımızı sınırlamayın" dedi.
 
Kadınlar daha sonra Tillo ve Güres caddelerinde kaldırım işgallerine karşı hazırladıkları broşürleri, kaldırımları işgal eden esnafa dağıttı. Kadınlar kaldırımları üzerinde bulunan seyyar arabalar, sandalye ve masaları kaldırdı. Yurtta kalan kız öğrenciler de eylemcilere slogan, alkış ve zılgıtlarla destek verdi.
 
Kadınlar, Güres Caddesi üzerindeki bir kahvehane önünde 5 dakika oturma eylemi yaptıktan sonra eylemlerine son verdi.
 
Celile Ası Güneş eylemin ardından yaptığı açıklamada de aldırımlarda yürüyemediklerini belirterek, "Sözlü ve fiziki tacizle karşılaşıyoruz. Biz kadınlar bu yaklaşımı asla kabul etmeyeceği dile getirmek ve bunu göstermek amacıyla bugün bu eylemi gerçekleştirdik. Ya kenttin esnafları ve erkekleri bu konuda duyarlılık sahibi olur. Ya da biz kadınlar olarak, her gün artarak, çoğalarak, örgütlenerek, sokaklarda tepkilerimiz gösteremeye devam edeceğiz" dedi.

Yayın Tarihi : 03.06.2016 : 21:41

Etiketler : Siirtte    Kadınlardan    Kaldırım    İşgaline    Tepki    Eylemi    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7371
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN