Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yıldırım, Almanya'ya Tepkisini Sürdürdü

Yıldırım, Almanya'ya Tepkisini Sürdürdü
Başabakan Binali Yıldırım, Azerbaycan'a yapacağı resmi ziyaret öncesi açıklamalarda bulundu. Yıldırım'ın gündeminde, Alman Parlamentosunda alınan "Ermeni soykırımı" kararı vardı.

 

Başabakan Binali Yıldırım, başbakanlık koltuğundaki ikinci yurt dışı ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştiriyor.
 
Yolculuk öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Yıldırım, Almanya Parlamentosunda "Ermeni soykırımı" iddialarını tanıyan tasarının kabul edilmesine değindi.
 
"Bir avuç Ermeni lobisinin etkisiyle, dost ve müttefik Almanya'nın parlamentosunda alınan bu karar bir hatadır. Üzerinde hukukçuların anlaşamadığı, tarihçilerin ittifak edemediği bir konuda alınan bu karar, Türk milleti tarafından kabul edilemez, yok hükmündedir..."
Büyükelçinin istişareler için geri çağrıldığını söyleyen Yıldırım, "Önümüzdeki günlerde bu kararın ne şekilde değerlendirileceği enine boyuna ele alınacak ve gereken tavır neyse o sergielenecek.
 
Bu kararla Almanya - Türkiye ilişkileri gerçek anlamda zedelenmiştir. Ancak bir şeye dikkat çekmek isterim. 650 kişilik Alman Parlamentosunda sadece 250 civarında temsilcinin oylamaya katılmış olması, Alman parlamentosunun da bu kararı içine sindiremediğini ortaya koyuyor. Şartlar ne olursa olsun biz ilişkileri sürdürmeye devam edeceğiz..." dedi.
 
Başbakan Yıldırım, "Bu kararın yansımaları ne olacak? Merkel'le görüşme oldu mu?" sorusuna, "Herhangi bir temasımız olmadı. Karar metni ve büyükelçimiz geldi. İstişarelerden sonra gerekli karşılık verilecek.
 
Almanya ve Türkiye çok önemli iki müttefik. Bu ve buna benzer kararlarla, birdenbire ilişkilerin tamamen kötüleşmesini kimse beklememeli ancak bu tepkisiz kalacağız anlamına da gelmiyor." şeklinde konuştu. 

Yayın Tarihi : 03.06.2016 : 11:57


Yorumlar

3521
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN