Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Selimiye Camii Restore Edilecek

Selimiye Camii Restore Edilecek
Edirne’de Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Cami, 36 yıl aradan sonra restore edilecek. 

 

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Generen, Selimiye Camiinin uzun süredir onarılmadığından ve bazı bölümlerinde dökülmeler olduğunu söyleyerek, “Selimiye Camii en son 1980 yılında restore edilmiş bir yapı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2,5 yıldır sürdürdüğümüz bir çalışma var. Rölöve projelerini temin ettik. Koruma Kurulu tarafından da onaylandı. Restorasyon ve Restitüsyon onaylandıktan sonra kısa vadede restorasyon çalışmasına başlayacağız. Bizi Rölöve sevindiren hususlar var. Camiinin statik açıdan bir sorunu yok. Çeşitli yerlerde malzeme yorulmaları var. Değişmesi gereken kurşun ve alçı ya da diğer hususlar var. Selimiye Camii tepeden tırnağa gerekiyorsa yorgun çürütme dediğimiz yöntemle  taşları çıkarıp değiştiriyoruz. İklimsel nedenlerden dolayı dış cephede azda olsa değişecek taşlar var” dedi.
 
MAFİLDE KAYMA VAR
 
Selimiye Cami içinde yıllardan beri kullanılan mahfilde bir kayma söz konusu olduğuna değinen Bölge Müdürü Güneren, “Tabi yıllardan beri burası kullanılıyor. Çeşitli zamanlarda hoyrat çeşitte de kullanıyor. Edirne Müftülüğümüz ile mağfilin daha az kullanılması yönünde görüşmelerimiz oldu. Çünkü öne doğru eğim oluşmuş. Bu rövele ile ortaya konuldu. Uygulamada mahfil daha sağlıklı duruma getirilecek” diye konuştu. 
 
SELİMİYE’YE MAHYA ASILACAK
 
Edirne’de Selimiye Cami’ne Ramazan nedeniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından mahya asılmasına karar verildi. Selimiye Camiinin minarelerinin arasına, ’Merhaba Ya Şehri Ramazan’ yazılacak. Toplam 250 ampulle hazırlanan mahya Ramazan ayında yakılacak. 

Yayın Tarihi : 01.06.2016 : 17:08

Etiketler : Selimiye    Camii    Onarılacak    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8734
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN