Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hakan Fidan Sorusuna Ne Yanıt Verdi?

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın görevden alınacağı iddialarına ilişkin "MGK'da böyle bir konu gündeme gelmedi. Kulislerdeki konuşmalara göre hareket edemeyiz" dedi.

 

TBMM'de dün güvenoyu alan 65. Hükümet, ikinci Bakanlar Kurulu toplantısını bugün Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdi.
 
Kurul toplantısının ardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Yeni hükümetin yol haritasını aktaran Kurtulmuş,  "Başkanlık sistemi başta olmak üzere siyasi reformları tamamlamak önceliğimizdir" ifadelerini kullandı.
 
Kurtulmuş, şöyle konuştu: 
 
"Sur, Silopi, Cizre, İdil ve Yüksekova ilçelerinde ortaya çıkan tablo detaylarıyla masaya yatırıldı. Bu 5 ilçede, yıkılan toplam bina sayısı 6 bin 320'dir. Bunları daire ölçeğinde düşünürsek yaklaşık 11 bin birimdir. Bu yapıların yıkılması ve onarımıyla ilgili süreçte öngörülen toplam maliyet ise 855 milyon lira civarındadır.  80 maddelik eylem planımızın 34 tanesi bitmiştir.
 
"AVRUPALI BAZI SİYASETÇİLERİ ANLAMIYORUZ"
 
Türkiye'nin bu ciddiyeti ve meseleye sağlam bir iradeyle yaklaşmasının hiçbir şekilde istismar edilmemesini temenni ederiz. Bir mızıkçı anlayış içerisinde Türkiye'nin vize serbestisine yaklaştığı noktalarda, bu meseleyi geri bıraktırma, bu meseleyi tehir etmek için Avrupa'dan bazı siyasetçilerin içine girmiş olduğu tavırları, davranışları anlamadığımızı, bu söz ve tavırları uygun bulmadığımızı da ifade etmek isterim.
 
"PARALEL YAPI İLE MÜCADELEDE YENİ SAFHA"
 
MGK'nın tavsiye kararıyla birlikte paralel yapı ile mücadelede yeni bir safhaya geçilmiştir. Paralel Devlet Yapılanması ilk kez MGK toplantısında tavsiye kararı olarak, bir terör örgütü olarak nitelendirilmiş ve bundan sonraki mücadelenin ana çerçevesi de bir terör örgütüyle mücadele şekline getirilmiştir. Dolayısıyla bunun gerektirdiği her şey hem hükümet hem gerekli yargı birimleri tarafından yerine getirilecek, uygulama aksatılmadan sürdürülecektir.
 
"NEREDE NE YAPMAMIZ GEREKİYORSA..."
 
Terörle mücadele bir tek örgütü yürütülen bir mücadele değildir. Sadece şehirler değil, kırsalda da son derece kararlı, ciddi bir mücadele veriliyor. Canlı bombaları da kullanan organize terör örgütleriyle de karşı karşıyayız. Nerede ne yapmamız gerekiyorsa yaparız.
 
"RUSYA VE TÜRKİYE BİRBİRİNİ GÖZDEN ÇIKARAMAZ"
 
Ne Türkiye, Rusya’yı gözden çıkarabilir, ne de Rusya Türkiye’yi gözden çıkarabilir. Her iki ülkede birbirini gözden çıkaramaz. Vurulma anında uçağın kimliği bilinmiyordu. Türkiye bile bile kasten bu uçağın düşürülmesinde yer almamıştır. Uyarıların sonucudur. Bu meseleyi uzatılmasının Rusya’ya fayda sağlamayacağı kanaatindeyim. Keşke bu yaşanmasaydı, keşke bu gerilim yaşanmasıydı. Umut ediyoruz ki en kısa zamanda çözülür.
 
ALMANYA'DAKİ ERMENİ TASARISI
 
(Almanya’daki Ermeni tasarısı) Aradan bir asır geçtikten sonra o hesabı, o defteri karıştırmak isteyenleri anlamak mümkün değil. Almanya'daki Ermeni iddiaları oylaması) 1915'teki olayların ne olduğu, ne şekilde cereyan ettiği, hangi saiklerle o noktalara gelindiğinin tespiti ve bu konuda söz söyleme, parlamentoların vazifesi değildir. Bu konuda hiçbir parlamentonun söyleyeceği söze hiç kimse itibar etmez. Parlamentoların vazifesi tarihi olaylar üzerinden eski defterleri karıştırıp, eski günlerdeki birtakım kirli hesapları bugün önümüze sermek değildir.
 
Türkiye-Almanya ilişkileri, Birinci Dünya Savaşı'ndan itibaren devam eden, dostluk ve müttefikliğin ötesinde halkların da iç içe geçmiş olduğu son derece samimi, son derece yakın, sosyolojik bir ilişkidir. Bu ilişkiyi, üç beş tane politikacının hatırını yapmak için Alman parlamentosunun yıkacağını zannetmiyorum. Eğer böyle bir şey yaparlarsa, bizim için hiçbir ilmi değeri olmayan bir metinden ibaret olur, hiçbir kıymeti olmayan bir metinden ibaret olur. Başka parlamentolar bu tür karar aldıklarında ne yaptıysak, aynısını yapar yolumuza devam ederiz.
 
"RENCİDE EDİCİ"
 
(ABD askerlerinin YPG armasıyla görünmesi) 'Rencide edicidir, dostuk ilişkisine zarar verir. Bu hatasından ABD’nin döneceğini ümit ediyoruz'
 
"BAŞKANLIK TEKLİFİ EN KISA SÜREDE MECLİS'E GELECEK"
 
Türkiye’nin daha etkin bir yönetim sistemine sahip olmasını istiyoruz. Seçim öncesinde bu sözleri vermiştik, şimdi unuttuk diyemeyiz. En kısa zamanda başkanlık sistemiyle ilgili teklifimiz TBMM’ye getirilecektir. Türkiye’nin ufkunda erken seçim yoktur.
 
"YADIRGANACAK BİR DURUM DEĞİL"
 
(Yüksek Yargı Başkanlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gezisine katılması) Niye bu kadar siyasalaştırıldığını anlamak mümkün değil. Yüksek yargı mensupları herhangi bir şekilde cumhurbaşkanı çağırdığında toplantılarına katılır. Cumhurbaşkanı da yargı toplantılarına katılır. Yadırganacak bir durum değildir. Yargıya müdahalede bulunmuyor. Ortada yargı bağımsızlığını ihlal eden bir durum yoktur.
 
MİT MÜSTEŞARI GÖREVDEN ALINACAK MI?
 
(MİT Müsteşarı’nın görevden alınacağı iddiası) MGK’da böyle bir konu gündeme gelmedi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MGK toplantısında başından sonuna kadar bulundu. Kulislerdeki konuşmalara göre hareket edemeyiz.

Yayın Tarihi : 30.05.2016 : 12:06


Yorumlar

5138
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN