Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ödemişli Patates Üreticileri Sevindi

Ödemişli Patates Üreticileri Sevindi
Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden İzmir’in Ödemiş ilçesinde fiyatların düşük olduğu bir dönemde Karşıyaka Belediyesi ile Gereli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında imzalanan 100 tonluk patates alım protokolü, üreticinin yüzünü güldürdü.

 

Ödemiş"te "Sarıkız" olarak bilinen yaz patatesinin hasadı devam ediyor. Patatesin üretici fiyatının kilosu 10 kuruşa kadar düşmesiyle sıkıntılı günler geçiren Ödemişli üreticiler, Karşıyaka Belediyesi’nin 100 tonluk patates alım kararı ile biraz olsun rahat nefes aldı.
 
Ödemiş’e bağlı Gereli Mahallesi’nde faaliyet gösteren Gereli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile Karşıyaka Belediyesi arasında 100 tonluk patates alımını öngören protokol imzalandı. Protokole Gereli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek ve CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar imza attı.
 
Gereli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek, imzaladıkları protokolün üreticiye bir kıvılcım olacağını belirterek, "Biz üreticiler olarak patateste çok sorunlar yaşıyoruz. Tüccarlar fiyatların düşük olması nedeniyle ürünü satın almak istemiyorlar. Karşıyaka Belediyesi’ne bu kararından ötürü teşekkür ediyorum" dedi.
 
Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa da patates üreticisinin alın terine sahip çıkıldığını belirterek, "Bu protokol düşük fiyat nedeniyle sıkıntılı günler geçiren üreticimize can suyu oldu. Bu başlangıcın Türkiye’ye öncülük olmasını temenni ediyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu süt ile ilgili sıkıntıları gidermek amacıyla "Süt Kuzusu" projesini hayata geçirerek üreticiye destek oldu. Onun ardından bu proje iktidara da örnek oldu. Üreticiye sahip çıkılan bu tür protokollerin artmasını temenni ediyorum" diye konuştu.
 
CHP’li Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da kendisini de çiftçi bir ailenin çocuğu olarak üreticinin sorunlarını bildiğini vurgulayarak, "Bu topraklar kutsal ve özel topraklardır. Yılda iki üç ürünü bile kaldırdığımız topraklardır. Patatesin üzerinde siyaset üretmek için gelmedik. Biz Karşıyaka Belediyesi olarak yerelde kalkınmayı önemsiyoruz" diye konuştu.
 
Karşıyaka Belediyesi’nin 100 ton patatesi, piyasa fiyatının iki katına satın alıp, 10’ar kiloluk paketler halinde dar gelirli vatandaşlara dağıtacağı belirtildi.

Yayın Tarihi : 29.05.2016 : 19:37

Etiketler : Ödemişli    Patates    Üreticilerini    Sevindiren    Protokol    Bölge   


Yorumlar

5057
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN