Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ahilik Haftası Kutlamaları Sona Erdi

Ahilik Haftası Kutlamaları Sona Erdi
İzmir’de, 29. Ahilik Haftası etkinlikleri, Bayındır ilçesinde düzenlenen etkinliklerle tamamlandı.

 

Program çerçevesinde Bayındır Belediye Başkanvekili Veli Uludağ ile Kaymakam Barboros Baran’ı makamlarında ziyaret eden Ahilik Haftası kutlama komitesi üyeleri ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, ilçe yöneticilerine el yapımı birer vazo hediye etti. Ziyaretlerin ardından, İzmir’den gelen çok sayıdaki oda başkanı ve ilçe yöneticilerinin katılımıyla Bayındır Sanayi Sitesi’nde esnaf sanatkarlara kahvaltı düzenlendi.
 
Kahvaltıda Bayındır Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı İzzet Daşdı, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Davut Sakarsu ile ilçe kefalet kooperatifi başkanı Bahrettin Cihan kısa bir konuşma yaparak etkinliklerin Bayındır’da yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.
 
Site esnaf sanatkarına seslenen İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da, Ahilik Felsefesi hakkında bilgi verdi. Ahi felsefesini topluma ve yeni nesile doğru aktarmak için hafta etkinliklerini gerçekleştirdiklerini kaydeden Mutlu, "Yalın anlamıyla Ahi ’kardeşim’ demektir. Ahilik felsefesi sanatın, ticaretin ve mesleğin olgun kişilik, güzel ahlak ve doğrulukla yoğrulmasını öngörür. Kökleri çok eskilere uzanan Ahi Evran geleneği, devlet büyükleri yetiştirmiş, topluma ve devlet yapılanmasına yön vermiştir. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerle de, Ahilik felsefesinin ve Ahi Evran kurallarının topluma tanıtılmasını hedefliyoruz. Geçmişi ve geleneklerimizi iyi anlamalı, başarısızlıklarımızdan ders çıkarmalıyız. Artık dünya bilime, teknolojiye döndüğü için üyelerimiz de kendilerini geliştirmeli. Devlet de esnaf sanatkara pozitif ayırımcılık uygulamalı. Çünkü işsizliğin çözümü esnaf sanatkardadır" dedi.
 
Kendisinin de bir esnaf çocuğu olduğunu vurgulayan Bayındır Kaymakamı Barboros Baran ise, Bayındır halkına hizmet vermek için işbirliği içinde çalıştıkları en önemli kesimin, esnaf sanatkarlar olduğu söyledi. Esnaf sanatkarların toplumsal yaşamda önemli işlevler üstlendiklerini belirten Baran, "Bu bilinç içinde esnaf kesimine önem veriyor, bize yansıyan sorunlarını ilçedeki oda yöneticileri ile birlikte çözmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.
 
İESOB temsilcileri ve kutlama komitesi üyeleri daha sonra Belediye Başkanvekili Veli Uludağ ve ilçe kaymakamı Barboros Baran’ın da katılımlarıyla Bayındır çarşısını ve pazarını ziyaret etti. Ziyarette esnafa ve vatandaşlara Ahi felsefesini içeren broşürler ve karanfil dağıtıldı. Bayındırdaki etkinlikler Belediye Parkı’ndaki saç şov ile sona erdi. Türk milli takımına seçilen İzmirli kuaförlerin şovunun ardından Birlik Başkanı Mutlu, Baran ve Uludağ ile birlikte vatandaşlara Ahi pilavı ve lokması ikram etti.

Yayın Tarihi : 29.05.2016 : 14:23

Etiketler : Ahilik    Haftası    Kutlamaları    Sona    Erdi    Bölge   


Yorumlar

5227
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN