Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bakanlık O İddiaya Ne Cevap Verdi?

Bakanlık O İddiaya Ne Cevap Verdi?
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün su çiçeği hastalığına karşı yaptığı salgın uyarısı sonrası İzmir'de başlayan salgın endişesi sonrası Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

 

Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün açıklamaları ile birlikte su çiçeğinin salgına dönüştüğüne yönelik haberler karşısında Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Konuya ilişkin Sağlık Bakanlığı adına yapılan açıklamada haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilirken, şehirde başta su çiçeği olmak üzere herhangi bir salgın yaşanmadığı ifade edildi.

'Salgın riskinden söz edilmesi mümkün değildir"

Türkiye'nin aşı konusunda dünyanın önde gelen birçok ülkesini geride bıraktığı belirtilen açıklamada, su çiçeğinin birçok ülkedeki rutin aşı takviminde dahi olmadığı belirtilerek, İzmir'deki salgın iddiasına yönelik şu ifadeler kullanıldı;

“İzmir ilimizde 2015 yılının ilk 4 ayında 499 su çiçeği vakası görülürken, 2016 yılının aynı döneminde ise 511 kişide su çiçeği vakası görülmüştür. Aylar arasında dönemsel farklılıklar yaşanabilmekle birlikte şu aşamada herhangi bir ilimizde su çiçeği salgını riskinden söz edilmesi mümkün değildir. Doğruluğu teyit edilmeden paylaşılan veriler, aşı gibi çok yaygın bir nüfusu ilgilendiren bir konuda toplumu paniğe, endişeye yönlendirmektedir. “2. Doz Su Çiçeği Aşısı” ile ilgili öneriler Bağışıklık Danışma Kurulu’nun yıl sonunda gerçekleştireceği toplantıda ülkemizdeki vaka durumuyla ilgili bilimsel veriler ışığında değerlendirilecektir”. 

Yayın Tarihi : 27.05.2016 : 16:27

Etiketler : sağlık bakanlığı    su çiçeği    aşı    salgın hastalık       


Yorumlar

9095
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN