Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV

Bal Gibi Destek
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmak üzere 530 bin TL’lik çiçek ve çam balı alımı için İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği ile sözleşme imzaladı. Bergama’da düzenlenen törende üreticilere destek kapsamında kovan ve çeşitli arıcılık malzemesi de dağıtıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi, destek faaliyetleri kapsamına arı üreticilerini de aldı. Bergama’da düzenlenen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törende, belediye ile İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği arasında 530 bin TL’lik bal alım sözleşmesi imzalandı. Protokole göre Büyükşehir Belediyesi birlikten ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda kolisi yardımlarında dağıtılmak üzere 40 bin kutu çiçek ve çam balı alacak.
 
Törende ayrıca daha önce imzalanan protokol çerçevesinde bölge şartlarına uygun ırklarda ıslah amaçlı yetiştirilen 448 "ana arı", İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği’nin 244 üyesine dağıtıldı. Yine bu kapsamda eğitim alan 33 üreticiye de arısız kovan ve arıcılıkla ilgili teknik malzemeleri içeren setlerin dağıtımı yapıldı.
 
Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, genişleyen sınırlarıyla birlikte tarım kesiminin de hizmet alanlarına dahil olduğunu hatırlatarak, tarımın ve hayvancılığın uzun süredir politika olarak göz ardı edilmesinin olumsuz sonuçlar doğurduğunu söyledi.
 
Başkan Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin "yerelde kalkınma" şeklinde iki kelimeyle özetlediği yol haritasını 12 yıldır başarıyla uyguladığını belirterek, son derece verimli arazilere, su kaynaklarına ve uygun bir iklime sahip Ege Bölgesi’nde mutlaka tarıma ve hayvancılığa önem verilmesi, tarımsal teknolojiye yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanda öncü rol üstlendiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, "Birleşmiş Milletler’in ve dünyanın tarım politikasına ışık tutacak yerel kalkınma örneğini 7-8 sene içinde gerçekleştirdik. Tire Süt Kooperatifi, BM’nin ’En İyi Yerel Kalkınma Projesi’ ödülünü aldı. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak yasalar çerçevesinde her türlü desteği, var gücümüzle, hem bilimsel eğitimle, hem de maddi olarak karşılamaya kararlıyız. Bunun filizlerini 10 yıl önce bağlanan ilçelerimizde gördük ve yaşadık. Şimdi yeni bağlanan 9 ilçemizde harekete geçtik" diye konuştu.
 
Bölgedeki eski bir bal tesisini Bergama Belediyesi, Arı Yetiştiricileri Birliği ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile birlikte yeniden ayağa kaldırmayı hedeflediklerini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Orada gerekli yatırımı yapıp, paketleme tesisi kurarak, kalitesi ile İzmir balını bir marka haline getirerek, ülkemize ve dünyaya sunmak istiyoruz" dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, Türkiye’deki 24 su havzasından 4’ünün İzmir sınırlarında olduğunu hatırlatarak, "Yani un var, şeker var, su var. Gerisi maharetli ellerde, birlik beraberlik içinde helvayı yapmak. Gelecek kuşaklara bugünkünden daha temiz, havası, suyu, toprağı korunmuş bir ülke bırakmak için hedefi belirleyip, hızlı bir şekilde koşmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.
 
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda önemli bir tarım kenti olan Bergama’da nüfusun yaklaşık yüzde 60’ının ana geçim kaynağının tarımsal faaliyetler olduğunu söyledi, "Biliyorsunuz Büyükşehir’in başlattığı okul sütü projesi ve üreticiye hayvan dağıtım projeleri merkezi hükümet tarafından da örnek alınmaya başladı. Bizim hedefimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne hakim olan zihniyetin Türkiye’yi de yönetmesi" dedi.
 
İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Şengül, dünyadaki bal rekoltesinin yüzde 93’ünün Türkiye’de üretildiğini ancak tüketim rakamlarının dünya ortalamasının çok altında olduğunu belirterek, "Sayın Aziz Başkan ve ekibi sağ olsunlar sunduğumuz projeyi kabul ettiler. Arı üreticilerine katkıda bulundukları için kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.
 
Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ali Peksüslü de, geliştirdikleri proje sayesinde yetiştirdikleri damızlık ana arılarla bal verimliliğini ve üreme hızını artırdıklarını dile getirdi. Peksüslü, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imzaladığı bu sözleşmeyle bölgedeki arıcılığın gelişimine büyük katkı sağladığını söyledi.
 
Büyükşehir Belediyesi uzmanları, arıcılık faaliyetlerine verilen destekler kapsamında geçtiğimiz yıl Karaburun ve Urla ilçelerinde teorik ve uygulamalı eğitimler vererek, üreticilere bal, propolis ve arı sütü üretimi konusunda eğitim verdi. Eğitimleri tamamlayan toplam 53 üreticiye 179 arılı ve arısız kovan ile 11 kalemden oluşan arıcılık malzemeleri seti dağıtıldı. 2016 yılında Seferihisar, Menderes, Selçuk, Kınık ve Beydağ ilçelerinde eğitimleri tamamlayan 103 üreticiye 378 arılı, 178 arısız olmak üzere toplam 556 kovan ve malzeme verildi. İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile imzalanan protokol çerçevesinde ise toplam 2 bin 500 ana arı, üreticilere dağıtılıyor.

Yayın Tarihi : 24.05.2016 : 14:27

Etiketler : Bal    Gibi    Destek    Bölge   


Yorumlar

2519
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN