Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Nasa Verilerine Göre Cilo Buzulları Yok Oluyor

Nasa Verilerine Göre Cilo Buzulları Yok Oluyor
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bilim insanları tarafından NASA verilerine dayandırılarak Cilo buzullarıyla ilgili yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Verilere göre; Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ndeki Cilo buzullarının 31 yılda yüzde 47 oranında eridiği ve 100 yıla kadar yok olacağı belirtildi.

 

YYÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Şatır, Cilo Dağları’ndaki Sürekli Kar ve Buz Örtüsünün Belirlenmesi ve İzlenmesi İçin Uydu Görüntüsü Dönüşümü Tekniklerinin karşılaştırılması araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 6 ay boyunca 1984-2015 yılı arasındaki NASA verilerinden yararlanılarak yapılan araştırmada sıcaklığın 1.2 derece arttığı ortaya çıkarken, bu süre içinde nehirleri ve yüzey sularını besleyen Cilo buzullarının yüzde 47 oranında eridiğini belirledi.
 
100 YIL SONRA BİTECEK
 
Yapılan araştırmada 31 yıl önce Cilo buzullarının 530 hektarlık bir bölümü kapladığı belirlenirken, bu oranın 2015’te 280 hektara düştüğünü belirten Yrd. Doç. Dr.Şatır,"Araştırmamız kapsamında çok önemli bilgilere ulaştık. Önümüzdeki yıllarda hava sıcaklığı gittikçe artacak. Bu sıcaklığın 2100 yılında 6 derece artması bekleniyor. Tahminlerimize göre böyle giderse 100 yıl sonra Cilo buzulları yok olacak. Ayrıca burada belli bir dönem sonra kar yağışı azalıp yağmur yağışları artacak. Bu süre içinde bu bölgelerde Akdeniz iklimi hakim olabilir" dedi.

Yayın Tarihi : 24.05.2016 : 12:44

Etiketler : Nasa    Göre    Cilo    Buzulları    Yok    Oluyor    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

8008
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN