Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Arkas, Yol Haritasını Anlattı

Arkas, Yol Haritasını Anlattı
Lucien Arkas, iki yıl önce dümenine geçtiği Orion Eğitim Vakfı’nın geleceğe dönük planlarını anlattı. Arkas, anaokulundan üniversiteyi bitirinceye kadar çocukların yanlarında olduklarını belirterek, ''Birden fazla dil bilen, özgüvenli, sorgulayan ve hayal kuran çocuklar yetiştirmeyi arzu ediyoruz'' diye konuştu.

 

Saint Joseph Fransız Lisesi başta olmak üzere tüm liselere nitelikli altyapı oluşturmak üzere 1998 yılında kurucuları arasında yer alan Lucien Arkas, 2014 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevi devraldığı Orion Eğitim Vakfı’nın ve vakfa bağlı Piri Reis İlköğretim Okulları’nın yol haritasını anlattı. 
 
“Üç dil bilen insana kapılar açılır”
 
Karşıyaka ve Güzelbahçe’de hali hazırda 710 öğrenciye eğitim veren Orion Vakfı’na bağlı Piri Reis Okulları’nda sadece TEOG sınavında değil, hayatta da başarılı olan çocuklar yetiştirmek istediklerini belirten Arkas, vakfın yönetimine geçtikten sonra ilk olarak fiziki şartları iyileştirdiklerini, sonrasında ise yabancı öğretmen sayısını artırdıklarını söyledi. 
 
 
Arkas şunları söyledi:
“Okullarda özgüvenli, iddialı, sorgulayan, hayal kuran çocuklar yetiştirmek istiyoruz. İş dünyasında şunu görüyorum. Gençlerimiz ne kadar donanımlı olursa onların önüne çıkacak fırsatlar da o kadar çok olur. Kendi yaptığımız işten örnek vereyim. Arkas olarak son yıllarda Akdeniz ve Karadeniz limanlarına çok yatırım yaptık. Yükselen kıta olarak tanımlanan Afrika’da bürolar açtık. Afrika’da Fransızca konuşuluyor. İngilizce dışında Fransızca da bilmek işte böyle bir iş yaptığınızda artı bir değer katıyor. Karşınızdaki kişinin diliyle iletişim kurduğunuzda herşey çok farklı oluyor. Piri Reis’lerde bunu yapıyoruz. Fransızca ve İngilizce’yi ana dili gibi konuşan çocuklar yetiştiriyoruz. Beşinci sınıftan sonra üçüncü dil olarak İtalyancayı da ekliyoruz. Yani üç dili bilen, konuşan çocuklar yetiştiriyoruz. Üç dil bilen bir insana dünyanın neresinde olursa olsun kapılar hemen açılır.”
 
St Joseph ve Piri Reis bağı güçlendiriliyor
 
8 yıllık eğitime geçişle birlikte Saint Joseph Lise’nin ilköğretim okulu olmadığı için açılan Piri Reis’lerin şimdi Orion Vakfı’nın kuruluşundaki gibi çalıştığını hatırlatan Lucien Arkas şöyle konuştu:
 
“Bu bağın kuvvetlenmesi için Saint Joseph İzmir’in Müdürü Jacques Augereau aynı zamanda Piri Reis’lerin Koordinatörü olarak atandı. İki ayrı okul gibi değil; tek bir okul gibi çalışılıyor, projeler üretiliyor, her fırsatta bir araya geliniyor. Bu ilişkinin güçlenmesinden memnunum. Kurumlar arası diyalog ne kadar artarsa başarı da o kadar olur. Ben iş hayatımda bunlara çok dikkat ettim. Konuşabilen, anlaşabilen, birlikte hareket eden gruplar, kurumlar çok daha başarılı oluyor…”
 
 
St Joseph mezunlar  derneği Bizim Okul  Vakfı’da  destekliyor.
 
Yapılan hizmetleri Saint Joseph Mezunları tarafından  kurulan Bizim Okul Vakfı  çalışmalarıyla da entegre ettiklerini belirten Lucien Arkas; amaçlarının çocukların 3 yaşından üniversite mezuniyetine kadar takip etmek ve yardımcı olmak olduğunu belirtti.
 
Arkas şunları söyledi:
“Piri Reis Okulları’na 3 yaşında başlayan çocuklar, ilköğretimden mezun olduktan sonra eğitimlerine Saint Joseph Lisesi’nde devam edebiliyor. Fransa’da okumak isteyen öğrencilere Bizim Okul Vakfı danışmanlık yaparak okuyacağı üniversiteye de yerleştirilmesine yardımcı oluyor. Öğretmenliği tercih eden ve Fransa’da eğitim alan gençlerin üniversite masraflarını da biz karşılıyoruz. Böylece kendi öğretmenlerini yetiştirerek hem Türkiye’yi, hem de Fransa’yı bilen mezun gençlerimizin bu okullarda öğretmen olmaları hedefleniyor.”
 
ECAM ile işbirliği
 
Dünyanın en iyi mühendislik eğitimi veren üniversiteleri arasında gösterilen ECAM’ın Lyon (Graduate School of Engineering) kendilerine çifte diploma önerisinde bulunduğunu aktaran Arkas,“Sonuçta Yaşar ve Lyon Üniversiteleri’nin ortak program yapma kararı çıktı. Bizim Okul Vakfı, Orion Vakfı, Piri Reis’ler, Saint Joseph hepsi bu büyük fotoğrafın içinde. Yaşar Üniversitesi’nde “Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü” altında bu programı başlatacak. Gençlerimiz ilk 2 yılı Yaşar Üniversitesi’nde, son 3 yılı ECAM/Lyon’da okuyacak. Fransızca ve İngilizce olarak ortak eğitim gerçekleştirilecek. Yakın bir gelecekte programları genişleteceğiz, farklı dalları da ekleyeceğiz; işbirliği yaptığımız üniversitelerin sayısı da artacak” dedi. 
 
İzmir’e gelen yabancılara bir alternatif: İtalyan Anaokulu
 
Lucien Arkas; bütün bunları yaparken bir önemli gelişme daha olduğunun altını çiziyor. Arkas; “Alsancak Kıbrıs Şehitleri’ndeki İtalyan ilkokulunun bazı sıkıntıları vardı. Birkaç hafta önce Roma’ya gidip yetkililerle görüştüm. Okulun imkanları kısıtlıydı ve çözüm üretmeleri gerekiyordu. İzmir’e gelen yabancıların gidebileceği okullara ihtiyaç var. Bu okulun bu açıdan önemi vardı. İstedim ki; sıkıntıları aşıp güçlenerek yoluna devam etsin. En önemlisi de İzmir’de yaşayacak yabancı ailelerin okul problemleri ortadan kalksın. Aynı zamanda burada okuyan çocuklarımız Piri Reis’lerde ve Saint Joseph’de eğitimlerine devam edebilsin. Burasıyla ilgili çalışmaları da hızlandırıyoruz” diye konuştu.
 
 

Yayın Tarihi : 24.05.2016 : 09:40

Etiketler : haber    haberler    lucien arkas    arkas    orion    vakfı    erol yaraş    yol haritasını anlattı    ben tv    kanalben       


Yorumlar

2035
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN