Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Giriş Ücreti Sadece Kitap

Giriş Ücreti Sadece Kitap
'Her dolunayda bir organizasyon' parolasıyla yola çıkan bir sosyal sorumluluk projesi olan Fullmoon’un mimarı Ezgi Pehlivan, bu önemli projenin detaylarını Ben HABER’e anlattı.

 

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER

Gençlerin müzikle bir araya geldiği organizasyonlar deyince aklınıza sadece eğlence mi geliyor? Gelmesin, çünkü daha 'Fullmoon'la tanışmadınız. Bu organizasyon içinde hem eğlence hem de sosyal sorumluluk projesi barındırıyor. Projenin ayrıntılarını 'Her dolunayda bir organizasyon' düşüncesiyle yola çıkan Ezgi Pehlivan'dan dinleyelim...

Öncelikle kendinizden bahsedebilir misiniz?
 
Hukuk fakültesi mezunuyum, avukat adayıyım ama yapmayı planladığım bir meslek değil. Daha çok organizasyon yapmak istiyorum. Menajerlik olabilir, İzmirli müzisyenlerden bir tanesinin menajerliğini alıp onlarla beraber yoluma devam etmek istiyorum. 
 
 
Siz de İzmir sevdalısı mısınız yoksa İstanbul'a gitmek gibi bir planınız var mı?
 
İzmir'de devam edebileceğim kadar devam etmek istiyorum. İstanbul korkutuyor beni. İzmir'de olsun, İzmir'e bir şeyler kazandıralım. Hatta arkadaşlarımla tek amacımız oradakileri İzmir'e getirip, burada bir sektör yaratmak. 
 
KONSER DEĞİL SOHBET
 
Fulmoon'dan bahsedelim biraz da nasıl oluştu?
 
Fullmoon sosyal bir proje. Bir kar amacı güdülmeyen gönüllülerle yürüyen bir iş. Lisede okurken çok güzel bir sınıfımız vardı. Arkadaşlarla kaliteli müzik dinleyebilecek yerler arıyorduk. Eğlenmek için oluşturduk bu projeyi. Projenin böyle bir yere geleceğini tahmin etmedik. Etkinliklerde müzisyen arkadaşlarımız sahne alıyorlar, besteleri varsa dinliyoruz. Konser gibi değil de sohbet ortamında geçiyor. Daha sonra klip çekiyoruz. 
 
 
İsmi nasıl çıktı? Organizasyonları ne kadar sıklıkla yapıyorsunuz?
 
Projeye isim ararken ayda bir kere dolunay oluyor bu projeyi dolunayda yapalım, adı da 'Fullmoon' olsun, herkes de dolunay olduğunda bir yerde organizasyon olduğunu bilsinler istedik. Her ay yapmaya çalışıyoruz. 
 
“BÜYÜK MEKAN BULAMIYORUZ” 
 
İlk organizasyon nasıl gerçekleşti?
 
İlk organizasyon benim evimde oldu. Komşularım çok tatlı insanlar, hepsine anlattım ve davet ettim. Davet etmek çok önemli, davet ettiğiniz zaman onlar da eğleniyor ve sıkıntı olmuyor. Çok keyifli geçti, güzel dostluklar edindik. Çok istek oluyor, ama o kadar büyük mekan bulamıyoruz. 
 
GİRİŞ ÜCRETİ: KİTAP
 
 
Bu organizasyonları farklı yapan güzel bir neden var. Bu güzel fikirden bahsedebilir misiniz?
 
Teşekkür ederim. Bizim organizasyonlarda giriş asla ücretli değil, sadece kitapla giriş yapabilirsiniz. Toplanan kitapları da ihtiyacı olan okullara gönderiyoruz. 
 
Peki kitap getirmeyenleri kesinlikle içeri almıyor musunuz?
 
Hayır almıyoruz. Unutanlardan en az 10 tl bağış alıp, onlarla da kitap, boya kalemleri, suluboyalar alıyoruz. 
 
 
Ekibiniz kalabalık mı?
 
Aslında dinleyicilerimizi de bizim ekibimiz gibi düşünüyoruz. Herkes yardımcı oluyor, sayıp bitiremem yardım eden insanları. Ama bir ana ekibimiz var. Bir kitap teslim ederken bile ekip olarak hayatta bir şeyi başarmanın verdiği gururu yaşıyoruz.
 
OKULLARA KİTAP GÖNDERİYORLAR
 
Yardımda bulunduğunuz okul ilk neredeydi?
 
Şırnak İdil'de doğu görevini yapan öğretmen arkadaşım vardı. Onu aradım ve projeyi anlattım. Böyle bir şeye ihtiyaçlarının çok olduğunu söyleyince yardımda bulunduk. Sonra da yayılarak büyüdü ve Van, Diyarbakır, Çorum, Manisa-Akhisar, Suruç, Gaziantep, Salihli'de okullara kitaplar gönderdik.
 
 
İzmir'de de gönderdiğiniz bir yer var mı?
 
İzmir'de henüz yok, bize talep olursa ulaşmak isteriz. 
 
Böylelikle duyurmuş olalım...
 
Evet İzmir'de de kitap ve boya malzemeleri ihtiyacı olan okullar varsa ulaşabilirler. 
 
İhtiyaçları nasıl belirliyorsunuz?
 
Okullardan gelen taleplere göre belirliyoruz. 
 
 
Okullardan geri dönüşler nasıl?
 
Çok güzel, fotoğraflar çekiyorlar, gönderiyorlar. Akhisar'daki bir okula ekip olarak biz götüreceğiz ve kitaplığı kendimiz düzenlemek istiyoruz. Hem çocuklarla diyalog kurup başka istekleri var mı diye konuşmak istiyoruz.
 
Peki organizasyonlara katılmadan sizlere kitap ulaştırılabilir mi?
 
Birkaç arkadaş Alsancak'ta oturuyoruz. Zaten herkesin çok uğrak noktası. Bir mail atsalar ya da mesaj yazsalar buluşup kitapları alabiliriz. Böyle de oldu arkadaşları arasında kitapları toplayıp koli yapmışlar, o şekilde aldım. Mesela organizasyona katılamayacak insanlar oluyor, kitap verip dönüyorlar. 
 
Organizasyonu evlerde düzenlemenin sıkıntılarını yaşıyor musunuz? Ev bulmak biraz zor oluyordur herhalde?
 
Evet ev bulmak konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Genelde organizasyona katılanların evlerini kullanıyoruz. Bu arada sadece ev de değil tiyatro, dans okulunda da yaptık organizasyonları.
 
SIRADA “ORMAN” VAR
 
 
Organizasyonu genişletmeyi düşünüyor musunuz?
 
Bir organizasyonda hem kitap hem fidan dikmeyi düşünüyoruz. Küçük bir hatıra ormanı olsun diye bu tarzda bir şey istiyoruz. Bir vakıfla anlaşıp ondan sonra girişte bir fidan bağışlanacak. Arkadaşlarla boyadığımız bir karavanımız var. Karavanı alıp bir yerlere gitme gibi proje düşünüyoruz. Şehir değiştirmek, küçük kasabaları gezip, oradaki müzisyenlere konser verdirmek istiyoruz. İnşallah bu proje tiyatro, sinema, kısa film alanında da gelişir diye umuyoruz. Özellikle İzmir'de. 
 
Kitapların yeni olması gibi bir şart var mı?
 
Çoğunluk yeni alıyor ama evden getirenler de var. Güzel kitaplar geliyor. Sadece ilkokul olmadığı için ortaokul ve liseye de gidiyor. Fullmoon sayfasından yazıyorum, ne tür kitaplar getirebileceklerini ama gelen kitabı da geri çevirmiyoruz.
 
Destek olmak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?
 
Sosyal medyadan ulaşabilirler. Elimizden geldiğince hemen dönüş sağlıyoruz. 
 
Sponsor ihtiyacınız var sanırım. İsterseniz Ben HABER aracılığıyla seslenelim...
 
Ses sitemini karşılayabilirler, klip çekimlerinde kamera bazen yetmiyor. Daha iyi bir şey yapmak istiyoruz olmuyor. Onu bize sağlayabilirler. İçecek firmalarından sponsorumuz var. Para kazanmasak bile cebimizden çıkmasın istiyorum ben. O konuda organizasyonu sahipleniyorum çünkü arkadaşlarım gönüllü emeklerini veriyorlar, bana yeterli o. 

Yayın Tarihi : 23.05.2016 : 14:39

Etiketler : haber    haberler    fullmoon    ezgi pehlivan    giriş ücreti sadece kitap    kitap    ben tv    kanalben    ben haber    röportaj       


Yorumlar

2974
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN