Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


'Herkes Elini Taşın Altına Koymalıdır'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi'nin açılışında konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler'in (BM) düzenlediği Dünya İnsani Zirvesi'nin açılışında konuştu.
 
Erdoğan'ın, Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’ne düzenlenen zirvenin açılış konuşmasında öne çıkardığı konular şöyle oldu: 
 
- Acının rengi, ırkı, dili, dini olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu anlayışla Türkiye, bugün dünyanın 140'ı aşkın ülkesinde insani
ve kalkınma yardım faaliyetleri yürütüyor, binlerce projeyi hayata geçiriyoruz.
 
- Savaşlar, doğal afetler, salgın hastalıklar, iklim değişikliğinin yol açtığı krizler tüm insanlığın refahını ve ortak geleceğini tehdit ediyor.
- Üç milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklı mülteciyi ülkemizde misafir ediyoruz. Büyük bir iftiharla belirtmek isterim ki bu iltica, bu sığınma süreci devam etse dahi varil bombalarından kaçan, büyük bir tehditle karşı karşıya kalan ister Suriyeli ister Iraklı olsun, kim olursa olsun kapımızı hiçbir zaman insanlara, insanlığa kapamayacağız.
 
- Mevcut sistem insanlığın acil sorunları karşısında ne yazık ki yetersiz kalıyor. Sorunlara çözüm üretemeyen sistemin yükünü sadece belli ülkeler omuzluyor. Artık bu konuda herkes elini taşın altına koymalıdır...  Mevcut çatışmalar sona erdirilmeli, yenileri de önlenmeli...
 
- Eli kanlı diktatörlerlerin peşini bırakmayacak, cezalandırılmaları için elimizden geleni yapacağız... Mazlumlara daha fazla yardımcı olacağız. Her milletin ayakları üzerinde durmasını temin edecek ezber bozan çalışmalara ihtiyaç var. 
 
- İhtiyaçlar her geçen gün artarken maalesef kaynaklar aynı oranda artmıyor. Buna ilaveten yardımların finansmanında uluslararası toplum açısından bazı sıkıntılar ve sorumluluktan kaçma eğilimleri görüyoruz. Bu zafiyeti en iyi bilen, çok acı bir şekilde bunu tecrübe eden ülke Türkiye'dir. Ülkemizdeki sığınmacılar için yaptığımız harcamalar 10 milyar doları aşmışken, uluslararası toplumun katkıları 455 milyon dolarda kaldı.
 
- Ben Dünya İnsani Zirvesinin tüm bu alanlarda bir dönüm noktası olmasını diliyorum. Gözlerini ve gönüllerini İstanbul'dan gelecek mesajlara ve taahhütlere kilitlemiş insanlara karşı sorumluluklarımızı bir an olsun aklımızdan çıkarmamalıyız.

Yayın Tarihi : 23.05.2016 : 11:53


Yorumlar

8397
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN