Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Merdiven Altı Silahlara Dikkat

Merdiven Altı Silahlara Dikkat
Nerede üretildiği belli olmayan, sosyal medyadan satılan kalitesiz malzemeyle yapılmış tüfekler adeta ölüm saçıyor. Gençler ise ne yazık ki durumun yeterince farkında değil...

 

BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
Silah sektöründe son dönemde ön plana çıkan merdiven altı silahlar, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atıyor. Sosyal medya üzerinden genellikle sahte hesaplar vasıtasıyla pazarlanan bu silahları temin etmekse oldukça kolay. Fiyatları 300 ila 500 lira arasında değişen merdiven altı av tüfekleri, ruhsat ve denetim mekanizmaları işletilmeksizin 18 yaşını doldurmamış çocuklara dahi ücreti karşılığında temin ediliyor. Sosyal medyadaki yazışmalarda da bu durum rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Çeşitli kargolama hileleriyle herhangi bir eşya gibi gösterilen silahlar, ödemeden en geç birkaç gün sonra alıcıya ulaşıyor. 
 
 
En büyük potansiyel gençlerde
 
Uzmanlar ise vatandaşları nerede üretildiği belli olmayan silahlara karşı birden çok yönden uyarıyor. Kalitesiz malzemeyle yapılan bu silahların, mekanik arızalar ve elde patlamaya gidecek kazalara yol açarak sonuçlara yol açtığı belirtilirken, sakat kalma ve hatta ölüm riskinin de oldukça yüksek olduğu belirtiliyor. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen bu tarz silahlara rağbet eden en büyük topluluğu gençler oluşturuyor. Kendini daha güçlü ve farklı hissetmek isteyen gençler, kısa sürede edinilebilecek ücretler karşılığında, denetime tabi olmayan bu silahları alarak adeta akranlarına gövde gösterisi yapmaya çalışıyor.
 
 
Cezalar caydırıcı değil
 
Ruhsatsız olarak piyasaya merdiven altı sürülen silahların bu kadar çok satılmasının en büyük sebeplerinden biri, satıcıların kanundan yeterince çekinmiyor oluşundan kaynaklanıyor. Ateşli silahlar ile ilgili kanunlarda para ve hapis cezasının sınırlı bir seviyede kalması, hem satıcılara hem de bu silahların alıcılarına cesaret veriyor. Ayrıca büyükşehirlerden ziyade daha çok kırsal kesimlerde tercih edilen bu tarz silahlar, denetim yetersizliği nedeniyle de kısa sürede birkaç el değiştirip takip edilmesi neredeyse imkansız bir hal alıyor.
 
Vergiler çok yüksek
 
Merdiven altı üretim silahlara karşı, birçok silah satıcısı vergilerin yüksekliğini işaret ediyor. ÖTV ve KDV bedellerinin üst üste gelmesiyle yasal olarak satılan silahlar, gerçek değerinin neredeyse yüzde 50'ye yakın bir oranda üstünde satılıyor. Söz gelimi 100 lira değerindeki bir silah, alıcının eline vergilerle birlikte 143 liraya ulaşıyor. Birçok silah satıcısı, vergilerin düşürülmesiyle birlikte, alıcının kendini riske atmadan ruhsatlı silahlara döneceği ve merdiven altı silahlara olan ilginin azalacağı yönünde görüş birliğine varıyor.
 
İzmirliler silaha ilgi göstermiyor
 
Son yıllarda sık sık tartışılan bireysel silahlanma konusunda ortaya çıkan sonuçlar İzmirlilerin yüreklerine su serpeceğe benziyor. Şehirdeki silahlanma oranları hakkında görüş veren silah satıcıları, İzmirlilerin av tutkusunun balıkla, silah sevgisinin ise ancak zıpkınla sınırlı olduğunu belirtiyor. Şehirde satılan silahlardaysa ilgi havalı tüfeklere yönelmiş durumda. Birçok silah satıcısı, en çok havalı tüfek sattıklarını belirtirken, sıralamada 2. sırayı av tüfeklerinin aldığını ve son sırada da kuru sıkı silahların bulunduğunu ifade etti.
 

Yayın Tarihi : 23.05.2016 : 11:25

Etiketler : haber    haberler    silah    satış    merdiven altı    kanalben    ben tv    ben haber       


Yorumlar

8236
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN