Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Gıda Fiyatlarına Karşıyaka Ayarı

Gıda Fiyatlarına Karşıyaka Ayarı
İzmir'de artık hem ucuz, hem de kaliteli ürün alabilmek mümkün. Karşıyaka Belediyesi, Kent&Koop Gıda Market ile birlikte vatandaşın cebini güldürmeye şimdiden başladı.

 

BURAK CİLASUN / BEN HABER
 
Karşıyaka Belediyesi, 'Karşıyaka'nın Filizleri' projesiyle öğrencileri güldürdükten sonra şimdi de ucuz alışveriş konseptiyle vatandaşın yüzünü güldürüyor. Mavişehir'de bulunan Kent&Koop Gıda Market, Kent Konsept Mutfak ve Mavişehir Kafe, oldukça hesaplı fiyatları ve sunduğu lezzetlerle büyük dikkat çekiyor. 30 TL'nin altındaki et fiyatlarından, kiloyla kahvaltıya kadar cezbedici özellikler barındıran sisteme talepse çok büyük. Öyle ki, Kent&Koop Gıda Market tarafından uygulanan fiyatlar, ilçedeki büyük marketlerin fiyat politikalarına dahi etki ederken, müşterilerse Karşıyaka sınırlarını çoktan aşmış durumda.
 
Ortadaki bu başarıyı Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Akça, Ben HABER okuyucuları için bizzat anlattı. Akça, teknik konulara ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulunurken, Başkan Akpınar ise sosyal sorumluluk noktasına vurgu yaptı. Kent A.Ş. tarafından sağlanan hizmeti Akça anlattı.
 
Fiyat etiketleriniz marketlerden çok farklı. Marketler bizi aldatıyor mu?
 
Aldattığı yönünde ifade kullanmak yanlış olur ama bizim konseptimizi insanların direkt üreticiden gelen ürünlerle buluşması olarak değerlendirmek daha uygun düşer. Serbest piyasada her kuruluş, kendine göre bir fiyat politikası belirliyor. Biz bu politikayı belirlerken ticari kaygı içine girmeden bunu gerçekleştirdik. Burada temel hedefimiz, kooperatifçiliğin ayakta durması ve desteklenmesi. Üreticiyle tüketiciyi buluşturmak çok önemli. Kent&Koop Gıda Market, vatandaşın cebini düşünerek, piyasaya da bir denge getiriyor.
 
İlçedeki büyük marketlerden herhangi bir tepki geldi mi?
 
Biz firmalara dönük değil, vatandaşa dönük çalışıyoruz. Firmaların fiyat politikası da bizi hiç ilgilendirmiyor. Vatandaşın alım gücüne dönük bir fiyat politikası içinde çalışıyoruz. Firmalar da bizim fiyatlarımıza yakın bir fiyat dengelemesi yapıyor. Vatandaşı düşünerek iş yapmanın faydasını görüyoruz. Bazı ürünlerimizde ilçemizdeki firmalar, etiket fiyatını belirlerken marketimize gelip fiyat kontrolü yapıyor. Örneğin bizdeki kıyma fiyatı 28,90 olunca, marketler de 34,90 olan fiyatlarını bizimle aynı seviyeye getirdi. Demek ki vatandaşın çıkarına bir iş yapıyoruz.
 
'Organize etme gücümüz çok yüksek'
 
Bu rüzgar tüm ilçeye yayıldı mı?
 
Yurttaşlarımızın alışveriş yaparken fiyat değerlendirmesi yapması ve bu değerlendirmede bizi tercih etmesi tabii mutluluk sebebi.
 
Kent A.Ş. zarar etmiyor değil mi bu projede?
 
Bu alan eskiden ocakbaşı olarak hizmet veriyordu. Oranın vatandaşa daha çok hitap etmesi için böyle bir çalışma gerçekleştirdik. Şirketimizde orada çalışan ekip arkadaşlarımızın maaşlarını ve giderleri de oradan karşılıyoruz. Orada insanlarımız kahvaltısını ve alışverişini yaparken, bir şeyler içme imkanını yakalıyor.
 
Bunca ürün ve bunca kooperatif arasında koordinasyonu nasıl sağlıyorsunuz?
 
Kooperatiflerin ürünlerini değerlendiriyoruz. En iyi, en güzel ve ucuzunu nereden buluyorsak oradan getiriyoruz. Organizasyonu gerçekleştirme gücümüz oldukça yüksek. Bugün de bu gücümüzün başarısını yaşıyoruz. Kent A.Ş. Çok dinamik bir kadroya sahip. Başarının sırrı da burada yatıyor.
 
 
İlgi nasıl, şubeleşmeyi düşünüyor musunuz?
 
Hayır düşünmüyoruz. Bu iş belediyenin asli görevi olmadığı için mevcut alanımızı değerlendiriyoruz. Diğer alanlarımızda böyle bir ihtiyaç olursa, yine hizmet veririz. Sadece Karşıyaka'dan değil, İzmir'in birçok noktasından vatandaşlarımızın buraya gelerek alışveriş yapması bizi mutlu ediyor.
 
HERKES MAVİŞEHİR'DE KAHVALTI YAPABİLSİN DİYE...
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, oluşturulan konseptin bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna dikkat çekerken, projenin şehrin tüm kesimlerini kucakladığının altını çizdi.
 
 
Bu proje örnek bir proje midir?
 
Biz Karşıyaka Belediyesi olarak sosyal sorumluluk projelerini en iyi şekilde uygulama gücüne sahip bir belediyeyiz. Bunları uygularken de yurttaşlarımızın geleceğini düşünerek, onların yaşam kalitesini yükseltmek için çaba sarf ediyoruz. Sosyal belediyeciliğin en önemli projelerinden biri olan Karşıyaka'nın Filizleri bir dünya projesi haline geldi. Biz bunun da yaygınlaşmasından yanayız. Belki gıda marketçiliği direkt olarak belediyelerin asli görevi değil ama serbest piyasada yurttaşın cebine dönük bir koruma içgüdüsü olacaksa, belediyelerin de bu konuda sessiz kalmaması gerekiyor. Bizim gibi sosyal belediyecilik hedefi güden belediyelerin de bunu uygulamasında fayda olacağını düşünüyorum.
 
'Kiloyla kahvaltı İzmir'de bir ilk'
 
 
Kiloyla kahvaltı da çok sevildi değil mi?
 
Kiloyla kahvaltıda da yurttaşlarımız istediği kadar alıp yiyebilsin, tek bir seçenekte zorlanmasın, bütçesiyle ters düşmesin istedik. Bu da herhalde İzmir'de bir ilk olarak piyasaya çıktı. Bu projede fiyatların oldukça düşük olması ilçemizin ve şehrimizin sahil kesimiyle, arka sokaklarını buluşturdu. Herkesin Mavişehir'de, Bostanlı'da kahvaltı yapabilmesini sağlamış olduk.
 
Büyükşehir nasıl bakıyor bu projeye?
 
Sayın Kocaoğlu, kooperatiflere çok önem veren ve destekleyen bir insan. Büyükşehir Belediyesi olarak birçok ürünü kooperatiflerden elde etmeye gayret ediyor. Biz de Sayın Kocaoğlu'nun çizdiği bu vizyonda yürümeye çalışıyoruz. Örnek aldığımız bir yerel yönetici ve siyasetçi. Sayın Kocaoğlu'nun kooperatiflere verdiği destek, bize yol gösterici oldu.
 
 

Yayın Tarihi : 23.05.2016 : 10:13

Etiketler : haber    haberler    karşıyaka    hüseyin mutlu akpınar    röportaj    kent aş    gıda market    irfan akça    Gıda Fiyatlarına Karşıyaka Ayarı    kanalben    ben tv       


Yorumlar

5358
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN