Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


3 Günde 100 Bin Kişi Katıldı

3 Günde 100 Bin Kişi Katıldı
Batman’ın Beşiri İlçesi’nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Şeyh Zilan’ı anma etkinliğine, 3 gün içerisinde Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 100 bin kişi katıldı.

 

 
Beşiri İlçesi’ne bağlı Örmegöze Köyü’ndeki Şeyh Zilan Türbesi’nde anma ve aş dökme etkinliğine, 3 günde yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin yanı sıra Karadeniz, İç Anadolu, Ege, Trakya, Marmara’dan binlerce ziyaretçinin geldiğini belirten Şeyh Selman Bağdu, "Gelenekselleştirilen anma etkinliğimizde bu yıl beklenilenin üzerinde katılım oldu. Ev sahipliğini en iyi şekilde yaptığımıza inanıyorum. 3 gün süreyle uyumadık. Konuklarımızın güvenli bir şekilde ziyaretlerini yapmaları için 500’e yakın erkek ve kadın koruma görevlendirdik" dedi. Toplam 250 aşçının görev yaptığı anma ve aş dökme etkinliğinde 500 kilo bulgur, 3.5 ton et, 1 ton güveç ile 250 kilo tulumba tatlısının konuklara ikram edildiğini ifade eden aşçı Hüseyin Sayın, kurdukları sofranın Doğu-Batı sofra kültürüyle oluştuğunu anlattı. Sayın, şöyle dedi:
 
"Ziyarete konuk olan herkes, ziyaret yemeğini almadan ayrılmaz. Ziyaretin son gününde türbeye yakın sahada kurduğumuz ve adına Doğu-Batı sofrası dediğimiz yer sofrasında herkes ağırlanır. Ayrıca 10 bini aşkın çadırda kalanların yemek ihtiyacı da karşılanır."
 
Zilan Cemaati lideri Şeyh Halit Bağdu, 1954 yılında Batman’ın Beşiri İlçesi Örmegöze Köyü’nde vefat etmişti. Bağdu’nun mezarının bulunduğu türbe her yıl Mayıs ayında binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Yayın Tarihi : 22.05.2016 : 15:43

Etiketler : Batmanda    Şeyh    Zilan    Anma    Etkinliğine    Günde    Bin    Kişi    Katıldı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4879
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN