Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


4 Asırlık Çınar Gençlere Emanet

4 Asırlık Çınar Gençlere Emanet
Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Beyce Köyü’ndeki 435 yıllık tescilli çınar ağacı gençler tarafından koruma altına alındı.

 

Simav’ın Beyce Köyü Hıdrellez Mevkii’nde ’ulu çınar’ olarak bilinen 435 yıllık ağaç, birçok doğal afete ve tabiatın ağır koşullarına rağmen halen dimdik ayakta duruyor. 1800 nüfuslu köyün muhtarı Haşim Akat, Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nda görevli uzmanların 2003 yılında, ağacın gövdesi üzerinde yaptıkları teknik inceleme sonucu 422 yaşında olduğunu tespit ettiklerini belirterek, ’Ulu çınar’ın tescillendiğini anlattı. 2003 yılında 422 yaşında olduğu tespit edilen çınarın bu yıl 435 yaşına bastığını vurgulayan muhtar Akat, şöyle dedi:
 
"Ne yazık ki ağacın gövdesine yapıştırılan tabelası sökülmüş. Kısa sürede tabelayı yeniden tanzim ederek ağacın gövdesine tekrar sabitleyeceğim. Ağacımız heybetli görüntüsüyle sadece Simavlılar’ın değil ilçeye gelip giden herkesin ilgi odağı haline geldi. Korunması konusunda çok titiz davranıyoruz. Gençlerimiz boş kaldıklarında vakitlerini bu ağacın altında geçiriyorlar. Koruma ve kollama görevini de onlar üstlendi. Bu yüzden gözümüz arkada kalmıyor."
 
Akat, ağacın 40 metreyi aşkın boyu, 10 metreyi bulan çevresi ile son günlerde doğa fotoğrafçılarının da ilgi odağı haline geldiğini söyledi. Köy Muhtarı Haşim Akat, "Bölgemizde buna benzer asırlık çınarlar elbette var. Ancak en sağlıklısı bizim köyümüzdeki ulu çınar. Ulu çınar köyümüzün simgesi konumunda. Onu Beyce halkı olarak çok seviyoruz" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 22.05.2016 : 10:08

Etiketler : Beyce    Sembol    Asırlık Çınar    Kütahya   


Yorumlar

4315
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN