Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mayıs Sonunda Kar Altında Zirve Tırmanışı

Mayıs Sonunda Kar Altında Zirve Tırmanışı
Mayıs ayının sonlarına doğru Erciyes Dağı’nın zirvelerine yağan kar, kent merkezinde hava sıcaklığını 9 dereceye kadar düşürürken, Türkiye Dağcılık Federasyonuna bağlı 85 dağcı, kar yağışı altında ve 10 santimi bulan yeni yağan karlı zeminde, 3 bin 916 metrelik zirveye tırmandı.

 

Atatürk’ü anma ve Gençlik Spor Bayramı nedeniyle Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından düzenlenen etkinliğe İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Konya, Kayseri, Eskişehir, Niğde, Sivas, Erzincan, Rize, Kastamonu, Malatya, Samsun ve Tunceli’nin yanı sıra 4’ü Kosova’dan 85 dağcı katıldı. Erciyes dağı eteklerindeki 2 bin 200 metredeki oteller bölgesinden Kayseri dağcılık il temsilcisi İsmail Yılmaz rehberliğinde önce 2 bin 700 metredeki Çobanini mevkisinde kamp kurup geceleyen dağcılar, sabah uyandıklarında çadırlarının üzerine kaplayan karları görünce şaşırdı. Mayıs ayında yağan ve zeminde 10 santimin üzerine çıkan karda 3 bin 916 metrelik zirveye ulaşan 15’ü kadın 85 dağcı başarılı bir tırmanışı gerçekleştirdi.
 
Dağcılık Federasyonu Kayseri il Temsilcisi İsmail Yılmaz, "Erciyes dağına yıllardır sayısız kez tırmandım. Ancak, 19 Mayıs’ta kar yağışı altında hiç tırmanış gerçekleştirmemiştik. Benim ve kafiledeki arkadaşlar için hoş bir sürpriz oldu. Gece yarısı başlayan kar yağışı günün erken saatlerine kadar sürdü. Zirveden Hörgüçkaya, Çobanini ve Şeytanderesine kadar karlı zeminde tırmanış yaptık"’ dedi.

Yayın Tarihi : 20.05.2016 : 11:23

Etiketler : Mayıs    Sonunda    Kar    Altında    Tırmanışı    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6011
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN