Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Aileleri de Madencilere Destek Verdi

Aileleri de Madencilere Destek Verdi
Zonguldak’ta, 4 aydan bu yana ücret alamadıklarını öne sürerek iş bırakan ve dün maden ocağına girerek dışarı çıkmama eylemi başlatan maden işçilerine bugün aileleri de ocak önüne gelerek destek verdi. Ancak TOMA ile ocak önünde önlem alan polis, aileleri uzaklaştırdı. Polis, madencileri eylemlerini bitirmeleri için ikna etmeye çalışıyor.

 

Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’nde faaliyet gösteren Deka Madencilik A.Ş. ve bu şirkete ait Balçın Madencilik’te çalışan 120 maden işçisi, Ocak ayından itibaren ücret alamadıkları gerekçesiyle geçen 4 Nisan’da iş bıraktı. 13 Nisan’da Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında maden şirketine kayyum atandı. Ücretlerini alabilmek için Valilik önünde eylemler yaparak seslerini duyurmaya çalışan madenciler, geçen hafta kent merkezinde 7 katlı iş hanının çatısına çıkarak oturma eylemi yaptıktan sonra dün de maden ocağından çıkmama eylemi başlattı.
 
Dün akşam saatlerinde Balçın Madencilik’e bağlı kömür ocağına giren yaklaşık 100 işçinin eylemi sürüyor.
 
AİLELER MADENE YAKLAŞTIRILMADI
 
Bugün aileler de maden ocağı önüne giderek işçilere destek vermek istedi. Ancak, ocak önünde TOMA ile önlem alan çevik kuvvet ekipleri, aileleri madene yaklaştırmadı. Polis, maden ocağına 200 metre kala yolu güvenlik şeridi ile kapattı. Aileler ile birlikte basın mensuplarının da ocak önüne girişine izin verilmedi. Polis ekipleri, güvenlik şeridinin arkasında toplanan aileleri daha geriye gitmeleri konusunda uyardı. Ancak aileler gitmek istemedi. Bir işçi, kendisinin de ocakta çalıştığını söyleyip polislere tepki gösterince tartışma çıktı. Bu sırada bir kadın baygınlık geçirdi. Kadına, çağrılan 112 Acil ekibi müdahale etti.
 
"BABAM SAĞ SALİM GELSİN"
 
Bayılan kadının kızı 16 yaşında Ezginur Aktaş, babası Birol Aktaş’ın dünden bu yana maden ocağında eylem yapan işçilerin arasında yer aldığını gözyaşları içinde anlatarak, "Ocağın kaç metre altındalar haberim yok. Babam akşam eve gelmedi. Ben babam gelmeden buradan hiçbir yere gitmiyorum. Ben parada bile değilim. Yeter ki babam sağ salim gelsin buraya. Kimse mecbur kalmasa çocuklarını bırakıp yerin altına böyle girmez" diye konuştu.
 
Eşi Cemalettin Akkoç maden ocağında olan Fidan Akkoç da "Eşim 7 yıldır burada. 1 yıldır düzenli para alamıyordu. En son 2 aydır hiç maaş alamıyor. Ben ekmek alamıyorum, ilacımı alamıyorum. Bayat ekmek alıp yiyioruz. Okula giden 2 çocuğum var. Harçlık verecek para yok. Kızım babasına mektup yazmıştı. Maden ocağı önünde direğe astım. Yırtıp bana verdiler. Niye böyle yapıyorlar? Kocam burada aç dururken ben evde mi oturacağım? Biz de geldik onlara destek veriyoruz" dedi.
 
Polis ekipleri, güvenlik şeridinin önünde barikat kurarak ailelerin ocağa yaklaşmasına izin vermezken, maden işçilerini eylemlerini bitirmeleri konusunda ikna etmeye çalışıyor. İl Emniyet Müdürü Osman Ak da bir ara madene gelerek işçilerden eylemlerini bitirmelerini istedi. Ancak işçilerin eylemi sürüyor.

Yayın Tarihi : 19.05.2016 : 15:58

Etiketler : Maden    Ocağındaki    Ücret    Eylemine    Ailelerden    Destek    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5931
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN