Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Diş Hekimleri İzmir'de Buluştu

Fuar İzmir, üç gün sürecek 22. Uluslararası Diş Hekimliği Kongresi ve Expodental Fuarı'na evsahiliği yapmaya başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, fuarcılık konusunda deneyimli İzmir'in artık kongreciliğe de soyunduğunu açıkladı.

 

Türk Diş Hekimleri Birliği ve İzmir Dişhekimleri Odası'nın organize ettiği, 21 Mayıs Cumartesi günü sona erecek TDB 22. Uluslararası Diş Hekimliği kongresi ve Expotental Fuarı, Fuar İzmir'de başladı. Fuar İzmir'de kongre için 1500 ve 800'er kişilik birer, 700 ve 500 kişilik ikişer salon ve dört tane 100'er kişilik salon hazırlandı. Kongre'nin açılışı 1500 kişilik büyük salonda yapıldı. Kongre'de diş hekimliği mesleği ile ilgili güncel konularda düzenlenmiş 17 panel, 40'ın üstünde konferans ve seminer, 10 kurs ve çeşitli forumların yer aldığı bilimsel programda; 100'ün üzerinde bilimsel bildiri sunulacak. 
 
Kongre'nin ardından açılan Expodental Fuar öncesi düzenlenen basın toplantısında TDB genel Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşma yaptı. Başkan Kocaoğlu, İzmir'in Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleriyle fuarlar, sergiler kenti görevini üstlendiğini, İzmir Enternasyonal Fuarı'nın 85.sini 26 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında yapacaklarını söyledi.
 
Fuarlar ve kongrelerde alıcılar, satıcılar, konuyla ilgili dünyayı buluşturduklarını belirten Kocaoğlu, "İzmir bu alanda bir sıçrama yapmak istiyor. Hollerde fuarcılığın yanında kongreciliğe de soyunduk. Büyük bir adım atmak istiyoruz. Altyapı eksikliklerini tamamlamak istiyoruz. Bu kongreyle İzmir'de ilk kez 3500 kişilik potansiyeli olan kongreye evsahipliği yapıyoruz. İzmir hakkında iyi izler bırakmak için çalışıyoruz. Öneri ve eleştirilerinizi bekliyoruz. Fuarcılığı, hem belediye hem de İzmirliler olarak çok iyi biliyoruz. Kongreciliği ise yeni öğreniyoruz. Eleştirileriniz çok önemli. Böylece eksikliklerimizi tamamlayabiliriz" dedi.
 
Başkan Kocaoğlu, 15 Mayıs'ta 1919 Gazeteci Hasan Tahsin'in ilk kurşunu Yunan donanması askerleri İzmir'e çıktığı an attığını ve Kurtuluş Savaşı'nı başlattığını söyledi. Hasan Tahsin'in ilk kurşunu atmasından 4 gün sonra Ulusal Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dünyanın en önemli devrimini başlatmak üzere Samsun'a ayak bastığını belirten Kocaoğlu "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı o ruhu, o mücadeleyi, azmi yaşatmak ve ders almak için yapılır. 19 Mayıs 1919'da o şartlarda Kurtuluş için yola çıkalabildiğini anlatan gündür. Bağımsızlığa, özgürlüğü kavuştuk. Laik Türkiye Cumhuriyeti'ne armağan ettiği için Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları için minnet şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.
 
 
Prof. Dr. Tanel Yücel ise uzun yıllardan beri uluslararası kongreler yaptığını, diş hekimleri, akademisylenler, diş sanayi üreticileri, firmaları dahil tüm camia biraraya geldiklerini söyledi. Türkiye'nin en büyük kongresini gerçekleştirdiklerini belirten Yücel, kongreye 1000'e yakın diş hekimliği öğrencisinin de geldiğini belirtti. Fuar İzmir'in Türkiye için büyük bir eser olduğunu dile getiren Yücel "Kongremiz Atatürk'ün aydınlanma meşalesini yaktığı gün olan 19 Mayıs'ta Ege'ni incisi İzmir'den başlattık. Amacımız dişhekimliği ailesi olarak bayram coşkusunu birlikte kutlamaktır" dedi. Yücel, Kongre kapsamında 20 ülkeden gelen Dişhekimliği Birlik Başkanlarının katıldığı 6. Komşu Ülkeler Dişhekimleri Birliği İşbirliği Platformu toplantısının yapılacağını, 10. TDB ULusal Öğrenci Kongresi ve Dental Olimpiyatların da gerçekleşeceğini belirtti.

Yayın Tarihi : 19.05.2016 : 15:47


Yorumlar

1126
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN