Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


2’nci Tümen Askerlerini Anma Yürüyüşü

2’nci Tümen Askerlerini Anma Yürüyüşü
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Çanakkale Savaşları Araştırma ve Tanıtma Topluluğu’nun (ÇSATT) 19 Mayıs 1915’te Kırmızı Sırt’ta düşmana taarruza kalkan 2’nci Tümen askerlerini anmak için gerçekleştirdiği ’Gece Yürüyüşü’ duygu dolu anlara sahne oldu.

 

ÇSATT’ın geleneksel hale getirdiği, günün ilk saatlerinde başlayan ’Gece Yürüyüşü’ etkinliği, bu yıl 60 öğrencinin katılımı ile gerçekleşti. Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Eceabat İlçesi’nden ellerinde Türk bayrakları ve meşaleler ile yürüyüşe başlayan ÇSATT üyeleri, güzergah boyunca canlandırmalar yaptı. Topluluk üyeleri şiir ve menkıbe okumaları gerçekleştirdi. ÇSATT Yönetim Kurulu üyeleri ise güzergah boyunca 2’nci Tümen askerlerinin 101 yıl önce Kırmızı Sırt’ta düşmana karşı gerçekleştirdikleri taarruzla ilgili anlatımlar gerçekleştirdi.
 
ÇSATT Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Hüseyin Tülü, 19 Mayıs 1915’te Kırmızı Sırt’ta düşmana taarruza kalkan 2’nci Tümen askerlerini anmak ve yad etmek amacıyla bu etkinliği her yıl aynı tarihte gerçekleştirdiklerini söyledi. Sabaha kadar süren yürüyüşün Eceabat’tan başlayıp Kırmızı Sırt siperlerine kadar sürdüğünü belirten Tülü, "Yürüyüş sırasında belli noktalarda taarruz vaktinde askerlerin şehit olmalarını anlatan canlandırmalarımız oluyor. Bu kapsamda, şehit düşen bir askerin defnedilmesi anını canlandırdık. Duygusal anlar yaşandı" dedi.
 
ÇSATT’ın Gece Yürüyüşü etkinliği, Kırmızı Sırt’ta siperlerin içinde ’Çanakkale Şehitlerine’ şiirinin okunması ve dua edilmesiyle son buldu.

Yayın Tarihi : 19.05.2016 : 15:05

Etiketler : nci    Tümen    Askerlerini    Anma    Yürüyüşü    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

4593
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLERReklam

YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN