Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Binali Yıldırım Dönemi Başlıyor

Binali Yıldırım Dönemi Başlıyor
AK Parti'de yeni genel başkanın ve dolayısıyla yeni başbakanın kim olacağına yönelik çalışmalar tamamlandı. Partide Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım üzerinde mutabakata varıldı.

 

AK Parti'nin yeni genel başkanı ve Türkiye'nin yeni Başbakanı Binali Yıldırım olacak. 

Başbakan Davutoğlu'nun görevini bırakma kararı ardından, AK Parti içindeki aday belirleme süreci sona erdi. İsmi Bekir Bozdağ, Numan Kurtulmuş ve Berat Albayrak gibi isimlerle birlikte anılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım rakiplerini geride bıraktı.

Temayül yoklamasında oyların yüzde 80'ini alarak rakiplerine büyük bir fark atan Yıldırım'ın ismi AK Parti MKYK'sında da onaylandıktan sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da sonuçların aktarıldığı öğrenildi. 

İzmir Başbakan çıkaracak

Öte yandan Binali Yıldırım, İzmir milletvekili olarak Başbakanlık koltuğuna oturan 4. isim olacak. Celal Bayar ve Şükrü Saraçoğlu'ndan sonra bu görevi yapan 3. isim, geçici görevlendirmeyle Erdal İnönü olmuş ve bu görevlendirmenin üstünden 23 yıl geçmişti. Böylelikle 23 yıl sonra İzmir, Başbakan çıkarmış olacak.

Hem Başbakan, Hem ana muhalefet liderleri İzmir'den olacak

Binali Yıldırım'ın başbakanlık görevine gelmesiyle birlikte İzmir, siyasetin merkezine de yerleşmiş olacak. Ana muhalefette bulunan CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir milletvekili olması sonra Binali Yıldırım'da İzmir milletvekili bir başbakan olmuş olacak.

BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?
 
1955 yılında Erzincan'ın Refahiye ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Akabinde 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesi'nde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. Yine 1990-1991 yılları arasında İsveç'te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa'da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.
 
1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlük görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul'da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul'a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO, dünyanın en büyük deniz taşımacılığı firması oldu. 1999 yılında deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası "Skal Kulübü" tarafından verilen kalite ödülüne layık görüldü.
 
58., 59. ve 60. Hükümetlerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM 22. dönem AK Parti İstanbul, 23. dönem AK Parti Erzincan, 24. ve 26. dönem AK Parti İzmir milletvekilliği yaptı. 2014 Türkiye yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı için yarıştı. Oyların %36'sını alarak seçimi ikinci sırada tamamladı. 5 Haziran 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlık görevine getirilmiştir.24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükûmet'e Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak atanmıştır.
 
Bakanlığı sırasında 22 Temmuz 2004 günü Pamukova tren kazası meydana gelmiş, istifa çağrılarının ardından istifa etmeyeceğini açıklamıştır. Görevde olduğu sürede Türkiye geneli bölünmüş yol ve otoyol çalışmaları hız kazanmış, Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Osman Gazi Köprüsü yapılmış, birçok tünel projesi hayata geçirilmiş ve Yüksek Hızlı Tren hatları döşenmiş ve hattın Ankara - Eskişehir kısmı 13 Mart 2009 tarihinde hizmete açılmıştır. Hattın Ankara-Konya kısmı ise 23 Ağustos 2011 tarihinde hizmete girmiştir.

Yayın Tarihi : 19.05.2016 : 12:45

Etiketler : AK Parti    Binali Yıldırım    başbakan       


Yorumlar

4206
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN