Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Karşıyaka’da Kantinler Sınıfı Geçti

Karşıyaka’da Kantinler Sınıfı Geçti
Karşıyaka Kaymakamlığı bünyesinde gerçekleştirilen ’Eğitim Kurumlarında, Kantinlerde Hijyen ve İnsan Sağlığı Projesi’ çerçevesinde denetlenen okul kantinleri ile yemekhanelerde olumsuzluğa rastlanmadı.

 

Proje kapsamında 4 ayrı kurumun temsilcilerinden oluşan komisyon 2015-16 öğretim yılında, farklı zamanlarda ilçedeki 70 kamu okulunu denetledi. Yapılan değerlendirmeler sonucu 80 puanın üzerine çıkan 6 okul ve kantin dereceye girdi. Dereceye giren okul ve kantinler için düzenlenen ödül törenine katılan Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, projenin 2012 yılından beri sürdürüldüğüne dikkat çekti. Projenin İzmir’in tüm ilçelerinde gerçekleştirilmesini arzuladıklarını da belirten Yücel, "Karşıyaka’da çocuklarımız emin ellerde. Komisyon üyeleri okulları ’Acımasızca’ olarak nitelendirilecek şekilde denetliyor. İlk başta kantin ve yemekhaneler için başlatılan çalışmanın kapsamı daha sonra genişletildi. Okulun bahçesinden kalorifer kazan dairesine, sınıflarından tuvaletlerine, kantinlerine her bölgesi denetleniyor. Çağdaş, insani ve ahlaki bir yaklaşım içinde çalışıyoruz" şeklinde konuştu. Tüm okulların aynı kaliteyi yakalamasını hedeflediklerini kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu da, "Çocuklar sabah 7 akşam 5 arası okullarda barınıyor. Dolayısıyla bu denetimler sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi için çok önemli" dedi.
 
İzmir’deki okul kantinlerinin Türkiye’ye örnek olduğuna dikkat çeken İzmir Kantinciler Odası Başkanı Habip Sak ise, "Gıda ile uğraşan diğer meslek kollarına göre daha fazla sorumluluk taşıyan üyelerimiz büyük bir hassasiyet içinde hijyen odaklı, kaliteli ve sağlıklı hizmetler veriyor. Bugüne kadar ülkenin diğer illerinde yaşanan sıkıntıların hiçbirine İzmir’de rastlanmadı. Okul kantini işleten arkadaşlarımız mesleklerini TSE kriterlerine uygun şekilde yapıyor" dedi.
 
Bakanlığın iyi niyetle satışını yasakladığı ürünleri okul kantinlerinde satmadıklarını da ifade eden Sak, "Ancak bu ürünler okul yakınlarındaki işyerlerinde satılıyor. Bu nedenle okul kapılarının kapalı tutulması, okulda düzenlenen kermeslerde gıda ürünlerinin satılmaması önemli" dedi.

Yayın Tarihi : 19.05.2016 : 11:30

Etiketler : Karşıyakada    Okul    Kantinleri    Sınıfı    Geçti    Bölge   


Yorumlar

3314
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN