Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dolar Yeniden Tırmanışta

Dolar Yeniden Tırmanışta
Dolar/TL güne bir miktar yükselişle 2.9730/2.9749 seviyesinden başladı. AK Parti kongresi ve referandum olasılıkları dolarda tansiyonu yükselten iç sebepler...

 

Dolar/TL'de haftasonu yapılacak olan AK Parti kongresi başta olmak üzere siyasi gelişmeler ve küresel piyasalar takip ediliyor. Dokunulmazlık oylamasının referandum sınırında gelmesi ve yeni ekonomi yönetimini kimlerden olaşacağı gibi belirsizlikler doları yukarı taşıyor...
 
Yurtiçi siyasi gelişmeler ve global satış eğilimi ile haftaya 29 Şubat'tan beri ilk kez 2.98'i aşarak başlayan dolar/TL, dün akşam saatlerinde 2.9670 civarında işlem gördü.
 
Kur bu sabah ise güne bir miktar yükselişle 2.9730/2.9749 seviyesinden başladı.
 
DOLAR KURU YENİDEN 2,98'E GELDİ
 
Dün akşam saatlerinde 3.1650 civarında işlem gören sepet bazında TL, aynı saatte 3.1638/3.1660, bu sabah 3.3630 civarında olan euro/TL ise 3.3546/3.3572 seviyesinde işlem gördü.
 
ABD Merkez Bankası yetkililerinin ABD'de faizlerin Haziran'dan itibaren artma ihtimalini kuvvetlendiren açıklamaları doların gelişmekte olan para birimleri karşısında değer kazanmasına neden olurken buna paralel kur da güne yükselişle başladı.
 
ABD Merkez Bankası (Fed) Dallas Başkanı Robert Kaplan, Haziran veya Temmuz'da bir faiz artışını destekleyeceğini açıklarken, iki Fed yetkilisi daha bu yıl için hâlâ 2-3 faiz artışını muhtemel gördüklerini söyleyediler ve yakın bir zamanda faiz artışına kapıyı açık bıraktılar. 
 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yerini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın işaret edeceği bir başka siyasiye bırakacak olması ve sonrasında ekonomi yönetiminin ve politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin belirsizlikler TL'deki satış baskısını kuvvetlendiren en önemli neden olarak ön plana çıkıyor.
 
Önümüzdeki dönemde kimin başbakan olacağı, ekonomi yönetiminin, ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceğine ilişkin gelişmeler piyasalarca yakından izleniyor ve zaman zaman yön belirleyici oluyor. Ekonomi yönetiminin ve buna paralel olarak ekonomi politikalarının değişme ihtimali piyasada yeni bir satış baskısı riski olarak görülmeye devam ediliyor.

Yayın Tarihi : 18.05.2016 : 11:56

Etiketler : dolar    ekonomi    merkez bankası    fed    euro    lira       


Yorumlar

8200
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN