Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Siyah Bantlı Eyleme İlk Duruşmada Beraat

Siyah Bantlı Eyleme İlk Duruşmada Beraat
İzmir Valiliği önünde geçen 10 Kasım’da Silvan’da sokağa çıkma yasağını protesto etmek için ağızlarını siyah bantla kapatıp eylem yapan, aralarında HDP İzmir İl eski eş başkanı Dilek Aykan’ın da bulunduğu 15 kişi ’Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet’ suçundan tutuksuz yargılandıkları davanın ilk duruşmasında beraat etti.

 

Davaya konu olan olay, geçen 10 Kasım’da meydana geldi. HDP eski eş başkanı Dilek Aykan’ın da bulunduğu 15 kişilik grup, Diyarbakır Silvan’daki sokağa çıkma yasağı ve ölümleri protesto etmek için valilik önünde toplandı. Ağızlarına siyah bantla kapatan HDP’liler gözaltına alındı, adliyede serbest bırakıldı. Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı sanıklar Nedim Yılmaz, Süleyman Eryılmaz, Temur Taşdemir, Hacay Yılmaz, Hüseyin Aktaş, Nevin Aytekin, Fevziye Pülat, Nazmiye Özen, İnsaf Aktaş, Dilek Aykan, Sevim Kılıç, Coşkun Üstereci, Elmas Çınar, Aylin Aker ve Ömer Araz hakkında ’2911 SayılıToplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhallefet’ suçundan 1-3 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmaları için asliye ceza mahkemesinde dava açtı.
 
İzmir 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmaya bazı sanıklarla avukatları Arif Ali Cangı, İmdat Aktaş ve Eylem Yıldız katıldı. Sanık Süleyman Eryılmaz, "Demokratik hakkımı kullandım. Polis uyarı yapınca eyleme son verdim" dedi. Diğer sanıklar da aynı yönde ifade verdi. Avukat Arif Ali Cangı, şöyle dedi:
 
"10-15 dakikalık ağzı bantlı sessiz oturma eylemi toplantı ve gösteri olarak değerlendirilemez. Davanın açılmış olması bile toplantı ve gösteri hakkına yönelik meşru olmayan bir müdahaledir. Demokratik toplumun vazgeçilmez unsuru olan ifade özgürlüğünün cezalandırılmasına yönelik davanın bir an önce sonuçlandırılması gerekir. ’Kanunsuz suç’ olamayacağından derhal beraat kararı verilmelidir."
 
Hakim Hasan Çelik, duruşmaya katılmayan iki sanığın ifadesini almadan tüm sanıkların beraatine karar verip davayı bitirdi.

Yayın Tarihi : 17.05.2016 : 16:01

Etiketler : Siyah    Bantlı    Eyleme    İlk    Duruşmada    Beraat    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

5525
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN