Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Bağımsızlık İçin İlk Adım Yürüyüşü''

''Bağımsızlık İçin İlk Adım Yürüyüşü''
Beşiktaş Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına “Bağımsızlık İçin İlk Adım Yürüyüşü" ile başladı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Atatürk’ün Bandırma Vapuru’na bindiği yerde denize çelenk bıraktı.

 

Akaretler’den başlayan ve bandolar, davul zurna ve çocuk korosu eşliğinde binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, 97 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gitmek üzere bindiği Bandırma Vapuru’nun kalktığı noktaya kadar sürdü. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, bu noktada denize bir çelenk bıraktı.
 
Denize çelenk bırakılmasının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Murat Hazinedar şunları söyledi:
 
“16 Mayıs 1919, hiç şüphesiz Beşiktaş için, İstanbul için kırılma tarihi. Çünkü Kurtuluş Savaşı’na dair bir iradenin aslında başlangıç tarihi. Beşiktaş’ımızın aslında bu tarihimizde çok önemli bir yeri var; çünkü Aziz Atatürk’ün bu milli mücadeleye ilk adımı attığı yer Beşiktaş. Biz de bunu simgeleyen, sadece ritüel olarak değil, içerik olarak da çok anlamlı ve değerli olan bu tarihi önce çıkaran, tabii hiç şüphesiz Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın başlangıcı olarak gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla, Beşiktaş’tan İstanbul’a, İstanbul’dan Türkiye’ye verdiğimiz özgürlükçü sosyal demokrasiye dair mesajların aslında önemli ayaklarından bir tanesi."
 
Yürüyüşe katılımdan memnun olduğunu vurgulayan Hazinedar, “Her geçen gün büyüyor tabii, bu önemli bir tarih. Önemli bir kırılma tarihi. Dünyadaki emperyal gelişmelere dair önemli bir dönüm noktası. Dolayısıyla, aslında Türkiye’de her kesim, iktidarından muhalefetine, bunu biliyor. Ama günlük siyasi menfaatlere ve maalesef hedeflere kurban oluyor. Bu, Türk ulusunun, bu topraklarda yaşayan herkesin sıkıca sarılması gereken dönüm noktalarından birisi olan tarihi ifade ediyor. Biz de buna bütün yurttaşlarımızla destek veriyoruz. Ben bu yoğun katılım nedeniyle bütün yurttaşlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
 
Yürüyüşe katılan vatandaşlardan Ayten Nalcı ise, duygu ve düşüncelerini, “Türkiye’nin en mutlu günlerinden birini yaşıyoruz. Ulu Önder Atatürk’ümüzün gençliğimize armağan ettiği bir gündür. Onun için çok mutluyum. Ne mutlu Türküm diyene" diyerek ifade etti.

Yayın Tarihi : 16.05.2016 : 22:51

Etiketler : Beşiktaşta    Bağımsızlık    İçin    İlk    Adım    Yürüyüşü    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6866
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN