Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


"Mide Ameliyatı Son Çare Olmalı"

Adana’daki Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Kaan Parsak, yaz tatiline formda girmek isteyenlerin mide küçültme ameliyatıyla hemen fazla kilolarından kurtulmak istediğini, ama bunun son çare olması gerektiğini söyledi.

 

Türkiye’de nüfusun neredeyse yarısının kilo sorunu yaşadığını aktaran Prof. Dr. Parsak, bunlardan yüzde 5’inin, ’sağlık için tehlikeli şişmanlık hastalığı’ olarak tanımlanan ’morbid obezite’ hastası olduğunu belirtti. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin öncelikle spor ve diyet yapması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Parsak, "Ayrıca hekimlerin önerdiği yaşam tarzına uyulmalı ve tedaviler uygulanmalı. Bunlara rağmen başarılı olunmuyorsa, şişmanlık hayatı tehdit edecek duruma geldiyse, son çare olarak ameliyat düşünülmeli" dedi.
 
’DİKKAT EDİLMEZSE YİNE KİLO ALINIR’
 
Fazla kilonun insan sağlığına olumsuz etkileri bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Cem Kaan Parsak, şöyle konuştu:
 
"Aşırı kilo, şeker, kalp, akciğer, solunum yetmezliği, hipertansiyon ve damar hastalıklarına yol açabiliyor. Yaşam için tehdit oluşturan şişmanlığa karşı önlem alınmalı. Öncelikle beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerekiyor. ’Ameliyat olayım, kilolardan kurtulayım’ diye düşünmemek gerekir. Spor, uzman kontrolünde diyet ve tedavi önceliklidir. Bunlara rağmen hastanın durumu değişmiyorsa son çare olarak laparoskopik yöntemle cerrahi müdahale yapılıyor. Küçük deliklerle karın bölgesinden girip, açık ameliyata gerek duyulmadan hastanın mide ve karın bölgesinde cerrahi müdahale yapılıyor. Ameliyat sonrası erken dönemde kilo verme oranları yüzde 80’lere ulaşıyor ama sonrasında hasta kendisine dikkat etmez ve gerekenleri yapmazsa bu oran daha da düşüyor. Önemli olan hastanın ameliyat sonrası yaşam tarzına daha çok dikkat etmesidir."
 

Yayın Tarihi : 15.05.2016 : 11:19

Etiketler : Prof    Dr    Parsak    Şişmanlıkta    Mide    Ameliyatı    Son    Çare    Olmalı    Sağlık    Kanalben    Haber   


Yorumlar

6630
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN