Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Karapapak Türkleri Sivas’ta Buluştu

Karapapak Türkleri Sivas’ta Buluştu
Kafkasya’nın en önemli Türk halklarından biri olan Karapapaklar, Kültür Kurultayı içi Sivas’ta buluştu.

 

Dünya Karapapak Türkleri Birliği (KARPAT) tarafından Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) konferans salonunda gerçekleştirilen Sivas Kültür Kurultayı’na KARPAT Kurucu Genel Başkanı Seyfullah Türksoy, Divriği Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda Karapapak Türkü katıldı. Kurultay saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda Azerbaycan ve Gürcistan’dan gelen sanatçı, aşıklar ve halk ozanları sahne aldı.
 
Kurultayda konuyan KARPAT Genel Başkanı Seyfullah Türksoy, "İstanbul’da yaktığımız meşale şu anda Türkiye’nin her tarafını aydınlatmaya başladı. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde Karapapak rüzgarı esiyor ve Karapapakların dirilişi yaşanıyor. Karapapak Türkleri, Göktürkler’den bu zamana kadar, Selçuklu ile Osmanlı döneminde ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde her zaman devletinin, bayrağının, milletinin yanında olan, savaşçı, yiğit, vatansever bir topluluk olarak bugün de kimliğini, kültürünü yaşatma mücadelesi veriyor. Aradan geçen uzun yıllara rağmen buluşmamız, kavuşmamız ve vuslatımız hayırlı olsun" diye konuştu.
 
Konuşmanın ardından kurultayın yapılmasında ve Dünya Karapapak Türkleri Birliği’ne emeği geçenlere plaket taktim edildi.

Yayın Tarihi : 14.05.2016 : 22:32

Etiketler : Karapapak    Türkleri    Sivasta    Buluştu    Genel    Kanalben    Haber   


Yorumlar

7166
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN