Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


En Yüksek Notu İzmir'e Verdi

En Yüksek Notu İzmir'e Verdi
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Aa3 olan ulusal ölçek kredi notunu en yüksek seviye olan Aaa’ya yükseltti. İzmir Büyükşehir Belediyesi artırılan not ile 2010 yılından bugüne kadar, ulusal uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi görünümleri de dahil olmak üzere, notunu 17 basamak artırmış oldu.

 

Piyasalarda “Sıfırcı hoca” olarak bilinen ve birçok ülkede not düşürmeye giden Moody’s tarafından, aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İsviçre’nin bulunduğu çok az sayıdaki ülkenin sahip olduğu en yüksek kredi notu olan “Aaa” notu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne “ulusal kredi notu” olarak verildi.
 
Moody’s, ulusal derecelendirme ölçeklerinin yeniden düzenlemesiyle birlikte İzmir’in sağlam faaliyet performansı, etkin finansal yönetimi, güçlü Belediye ekonomisinin güçlenerek sürdüğünü belirtti. Kuruluşun yaptığı açıklamada “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin finansal yönetim uygulamalarının kalitesi ve finansal açıklamalarının şeffaflığı, son derece güçlü iç bütçe prosedürleri, çok yıllık planlamanın etkin kullanımı ve borç yönetim stratejisi ile Türk standartlarına göre yüksek düzeydedir”  ifadesine yer verildi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin döviz kuru dalgalanmalarına karşı önlem aldığı belirtilen raporda, Belediye’nin yükselen olumlu faaliyet sonuçlarıyla beraber yabancı para birimi cinsinden borçlarının büyük bir kısmını döviz riskine karşı koruyacak düzenlemelere giderek Belediye’nin borç ödeme servisi kapasitesini desteklediği ifade edildi.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borç yükünün yönetilebilir düzeyde olduğu belirtilen Moody’s’in İzmir raporunda, kredi notlarının İzmir’in yatırım planları için fon çoğunluğunu oluşturan “tutarlı” ve “sağlam” faaliyet performansına ek olarak Belediye’nin “olumlu” mali performansı ve “yeterli” likidite düzeyini yansıttığı açıklandı.
 
Kocaoğlu’nun haklı gururu
 
Moody’s raporunu değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in en yüksek ulusal notu almasının, uyguladıkları mali politikaların başarısının teyidi olduğunu belirterek, “Attığımız adımların sağlamlığını göstermek ve bu başarımızı yinelemek adına çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz” dedi.
 

Yayın Tarihi : 12.05.2016 : 15:56

Etiketler : haber    haberler    moodys    kredi    derecelendirme    en yüksek not    izmire verdi    izmir    aziz kocaoğlu    ben tv    kanalben       


Yorumlar

8994
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN