Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Aliağa’da Engelliler ’minik İbrahim’ İçin Yürüdü

Aliağa’da Engelliler ’minik İbrahim’ İçin Yürüdü
İzmir’in Aliağa İlçesi’nde Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında yapılan ’Engellileri Kaldıralım’ yürüyüşünde kaybolduktan 6 gün sonra cesedine ulaşılan zihinsel engelli 7 yaşındaki İbrahim Akçay anıldı.

 

Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği tarafından düzenlenen yürüyüş öncesi Aliağa Engelsiz Kafe’de cenazesi Karakuzu Mahallesi’nde toprağa verilen İbrahim Akçay için lokma hayrı yapıldı, Kuran-ı Kerim Tilaveti okundu.
 
Ardından Engelsiz Kafe’den başlayıp Demokrasi Meydanı’nda son bulan yürüyüşe katılan çok sayıda engelli vatandaşlar yakalarında ve ellerinde ölümüyle tüm Aliağa’yı hüzne boğan minik İbrahim’in resmiyle taşıdı. Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan yürüyüşe Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği üyeleri, Bucalı Engelliler Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, özel eğitim merkezleri öğrencileri, engelli aileleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri katıldı.
 
Dernek adına basın açıklamasını yapan Denetleme Kurulu Başkanı Avukat İrfan Medet Akpınar, "Zihinsel engelli olduğu söylenen İbrahim Akçay kardeşimizin gerçek anlamda sorununun işitme kaybı olduğu, gerekli eğitimi almaması nedeniyle de zihinsel engelli olarak değerlendirildiğini öğrendik. Eğer bu minik çocuğumuza sahip çıkılmış olsaydı, gerekli eğitim alabilseydi bu acı kayıp yaşanmazdı. Bu konuda tüm yetkilileri daha duyarlı olmaya çağırıyoruz. Özellikle Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’nün en kısa sürede İbrahim ve benzeri kardeşlerimizin tespitini yaparak onlara sahip çıkmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.
 
Yaşanan üzücü olayın Aliağa’daki engelliler camiasını derinden üzdüğünü ifade eden Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı İbrahim Erdemir ise, "Henüz 7 yaşındaki engelli kardeşimiz İbrahim Akçay’ın hazin vefatı hepimizi üzmüştür. Oysaki derneğimizin en önemli gayesi İbrahimlerin en iyi koşullarda yaşaması, eğitim görmesi ve korunmasıdır. Asıl amacımız budur. Bu nedenle engelleri kaldıralım yürüyüşüyle İbrahim Akçay’ı anma yürüyüşünü birlikte yaptık" dedi.
 
FEDAKAR ANNELERE ÖDÜL
 
Yürüyüşün ardından Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Aliağa Engelsiz Kafe’de düzenlenen sanat gecesinde, Karşıyaka Sevgi Şairleri Platformu şairleri engelliler haftası temalı şiir dinletisiyle yer aldı. Aliağa Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin oluşturduğu koro tarafından sevgi temalı şarkıyı seslendirildi. Canlı müzik dinletisinin İbrahim Akçay’ın acı kaybı nedeniyle iptal edildiği gecede fedakar engelli annelerine ödülleri verildi. Bedensel ve zihinsel engelli çocukların anneleri Vecihe Kaleli, Altın Çoban ve Saime Eskici’nin ödüllendirildiği gece duygu dolu anlara sahne oldu.
 

Yayın Tarihi : 11.05.2016 : 22:48

Etiketler : Aliağada    Engelliler    minik    İbrahim    İçin    Yürüdü    Genel   


Yorumlar

2915
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN