Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Torbalı İpeği Yeniden Keşfediyor

Torbalı İpeği Yeniden Keşfediyor
İzmir’in Torbalı ilçesinde yıllar önce yaygın bir şekilde ipek böcekçiliği yapan üreticiler, yeni bir proje ile tekrar ipek böceği üretimine başladı.

 

 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Torbalı İlçe Müdürlüğü’nün Kozabirlik ile birlikte gerçekleştirdikleri proje ile ilçede İpek böcekçiliğini yaygınlaştırmak için harekete geçildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Torbalı İlçe Müdürü Hakan Karakaya, “İlçede yıllar önce yapılan yaygın üretimden dolayı birçok dut ağacı bulunuyor. Üretimle hem bu ağaçlar değerlendirilmiş olacak, hem de üreticiler tarımsal olarak kısmen pasif oldukları bu dönemde ek bir gelir sağlayabilecek" diye konuştu.
 
Toplam üretim süresinin sadece 1 ay olduğunu vurgulayan Karakaya, "Bu kısa dönemde yapılan yetiştiriciliğin kadınlar tarafından yapılmasını özellikle teşvik ederek aile ekonomisine kadın iş gücünü kazandırmış oluyoruz" dedi. Karakaya; proje ile 6’sı kadın olmak üzere 11 üreticiye Kozabirlik ve İlçe Müdürlüğü personeli ile önce eğitimlerin verildiğini, ardından da toplam 33 kutu ipekböceği dağıtılarak üretimin başlatıldığını söyleyerek, "Dağıtılan kutuların maliyeti Kozabirlik tarafından karşılandı. Her bir kutuda yaklaşık 20 bin ipekböceği var ve kutu başına 40-45 kilo koza elde edilebiliyor. Yem maliyetinin olmadığı varsayılırsa 1 kutu başına 1600-1800 TL civarında kazanç sağlanacak. Üretim süresi boyunca her hafta yetiştiriciler ziyaret edilerek hem kontroller gerçekleştirilecek hem de eğitimler devam etmiş olacak" diye konuştu.

Yayın Tarihi : 11.05.2016 : 13:16

Etiketler : Torbalı    İpeği    Yeniden    Keşfediyor    Bölge   


Yorumlar

9359
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN