Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Merkür, Dünya ve Güneş'in Arasından Geçiyor

Merkür, Dünya ve Güneş'in Arasından Geçiyor
Merkür bugün Dünya ile Güneş'in arasından geçecek. Yaklaşık olarak 7.5 saat sürecek olan geçiş, Dünya genelinde de milyonlarca kişiye, NASA'nın söylediğine göre Türkiye saatiyle 14:12'de başlayarak 21:42'ye kadar görülebilir olacak. Bu olay, her 100 yılda yaklaşık olarak 13 kez gerçekleşiyor.

 

Bilim insanları, Merkür'ün geçişini Dünya'dan ve uzayda bulunan teleskoplarla izlemeyi planlıyorlar. Bu incelemelerden alınacak sonuçlar, Merkür'ün atmosferi hakkında araştırmacıların daha fazla bilgi edinmesini sağlayabilecek.
 
Merkür'ün bir önceki geçişi 2006 yılındaydı ve bir sonraki geçişi 2019 yılında olacak.
 
Yaklaşık olarak 7.5 saat sürecek olan geçiş, Dünya genelinde de milyonlarca kişiye, NASA'nın söylediğine göre Türkiye saatiyle 14:12'de başlayarak 21:42'ye kadar görülebilir olacak.
 
 
Merkür'ün bu geçişini gözlemleme şansınız da var
 
ABD'nin Doğu Kıyısı bütün geçişi izleyebilecek, Batı Kıyısı olayın büyük bir kısmını gün doğumunda izleyebilecek. Türkiye'de ise bu olay gün batımında izlenebilir olacak. 
 
Dünya’dan bakıldığında Güneş’in üzerinden geçen minik, siyah bir nokta gibi görülecek olan Merkür’ün bu yolculuğunu tam anlamıyla gözlemleyebilmek içinse bir teleskoba ya da özel yapım dürbünlere ihtiyaç var.
 
 
Ancak merak etmeyin, NASA çeşitli canlı yayınlar, sosyal medya gönderileri ve fotoğraflarla etkinliği takip etmenizi sağlayacak.
 
Ayrıca NASA bilim insanları, 9 Mayıs tarihinde düzenlenecek bir Facebook Live etkinliği ile geçişi 17:30 ile 18:30 saatleri arasında tartışacaklar.
 
 
Merkür'ün geçişini izlemek isteyen Ankaralılar Kreiken Rasathanesi'ne!
 
Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Selim Selam, Merkür geçişine ilişkin, şöyle konuştu:
 
"Ankara için Türkiye saati ile saat 14.12'de güneşin görünen diski ile Merkür'ün görünen diskinin dıştan teması ile başlayacak. Saat 14.15'te Merkür diski, güneş diskinin tamamen içine girmiş şekilde görünecek. Saat 17.57'de Merkür diski, güneş diski üzerindeki yolunun ortasına gelmiş olacak. Merkür, güneş önünden geçmeye devam ederken Türkiye saati ile güneş, Ankara'da saat 19.51'de ufkun altına ineceğinden, bizim için geçiş gözlemi sona erecek ve geçiş daha batıdaki noktalardan gözlenmeye devam edecek. Saat 21.42'de ise Merkür'ün güneş önünden geçişi sona erecek."
 
 
Rasathaneden "Merkür" daveti
 
Prof. Dr. Selam, Kreiken Rasathanesi'nin, Merkür geçişini Ankaralılara izlettirmek üzere üniversitenin bir etkinlik düzenleyeceğini belirtti.
 
Saat 13.30'da başlayacak etkinliğin güneş batana kadar süreceğini, etkinlik boyunca rasathanede farklı tekniklerle gözlem yapmak üzere özel donanımlı üç teleskobun hizmet vereceğini ifade eden Selam, ayrıca Merkür geçişi hakkında bilgi verici bir sunumun olacağını ve uzman gökbilimcilerden de konu hakkında bilgi edinilebileceğini söyledi.
 

 

Yayın Tarihi : 09.05.2016 : 15:17

Etiketler : haber    haberler    nasa    canlı    merkür    güneş    dünya    canlı yayın    izle    Merkür    Dünya ve Güneşin Arasından Geçiyor    ben tv    kanalben       


Yorumlar

9661
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN