Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Balkonda Tarım Başlıyor

Balkonda Tarım Başlıyor
Buca Belediyesi, tarımı balkonlara taşıyarak Bucalıları evlerinde organik tarım ile buluşturuyor. Buca Belediyesi’nin kent merkezinde yaşayan vatandaşları toprakla buluşturmak ve balkonlarında çiçek yetiştiriciliğin ötesinde organik olarak mevsimlik sebze meyve yetiştirilmesini sağlamak için geçen yıl başlattığı ‘Balkon Bahçeciliği Uygulama Projesi’ yaygınlaşıyor.

 

İlçede organik tarımı yaygınlaştırıcı projelere ağırlık veren Buca Belediyesi, geçtiğimiz yıl başlattığı ‘Balkon Bahçeciliği Uygulama Projesi’ ile Bucalıları evlerinde organik tarımla buluşturuyor. Balkonlarda çiçek yetiştiriciliğinin ötesinde organik olarak mevsimlik sebze ve meyve yetiştirilmesini sağlamak için hayata geçirilen proje kapsamında, bu yıl balkon tarımına gönüllü 24 vatandaşa eğitim verildi. 
 
Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan projenin bu yıl ki ayağında ilk eğitimlerini uzmanlardan alan 24 vatandaşa balkon tarımcılığı uygulamalı olarak anlatıldı. Domates ve biber fidesi ile saksı ve gübre dağıtıldı.  Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mine Pakkaner vatandaşlara, balkon tarımcılığının nasıl yapılacağını ve ev yapımı ilaçlama tekniklerini uygulamalı olarak anlattı. 
 
‘İZMİR’E ÖRNEK OLMALI’
 
İnsanların doğadan uzaklaştıkları bir zamanda Buca Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün yaptığı bu çalışmanın çok önemli olduğunu söyleyen Ziraat Mühendisi Mine Pakaner, başta Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina olmak üzere projede emeği geçenlere teşekkür etti. Projenin örnek olup İzmir geneline yaygınlaşması gerektiğini ifade eden Pakaner, “Doğadan koptuğumuz bu zamanda çocuklarımız domatesin, soğanın ve biberin nereden geldiğini bile bilmiyorlar. Neredeyse tezgahlarda yetiştiğini zannedecekler. Balkon Bahçeciliği uygulaması, insanları küçük çaplı da olsa tabiatla buluşturmak için büyük bir şanstır” dedi.

Yayın Tarihi : 05.05.2016 : 10:11

Etiketler : buca belediyesi    balkonda tarım       


Yorumlar

7468
GÜNÜN MANŞETLERİ


VİDEO HABERLER
YAZARLARBEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN